Бригаден генерал Уди Декел е бил ръководител на преговорния екип с палестинците при министър-председателя Ехуд Олмерт през 2007-2008 г. Заемал е много висши длъжности в ЦАХАЛ в областта на разузнаването, международното военно сътрудничество и стратегическото планиране. През 2012 г. се присъединява към Института за изследване на националната сигурност.

Бенямин Нетаняху беше ясен, казва, че не споделя идеята да има палестинска държава? До какво ще доведе това противопоставяне на идеята на Вашингтон, които виждат такава възможност?

– Аз не знам каква точно е идеята на Нетаняху. Знам, че е много добър в това да казва неща, които не искаме да виждаме… Както знаете, ние се опитахме през годините, много пъти да постигнем съгласие и трайно решение, но не успяхме. Сега не виждаме, че те (палестинците) са в състояние да управляват държавата, ако погледнем към Палестинската автономия в Западния бряг. Смятаме, че те не са готови да управляват държава, нямат ресурса, възможността да управляват Газа. Така че в близко бъдеще не можем да говорим за две държави като решение.

На второ място Нетаняху каза, че във всеки случай един от нашите уроци, които научихме от атаките на 7 октомври, ужасната касапница, бомбардиране, вземането на заложници, е, че не можем да дадем на терора шанс да възстанови силите си и трябва да разрушим инфраструктурата на тероризма, както правим в Западния бряг. Имаме някакъв вид сделка с тях, когато те правят повече, ние ще правим по-малко, но тъй като те правят по-малко, ние трябва да влезем и да се намесим… Така че посланието, което Нетаняху би искал да каже, е, че трябва да запазим свободата си на действие, за да разрушим инфраструктурата на тероризма, което означава, че дори и да се създаде палестинска държава, това няма да е държава с пълен суверенитет.

Един от основните проблеми сега в Израел е, че правителството на Израел не е решило все още как ще изглежда денят след „Хамас“ в Газа, каква ще е реалността след „Хамас“ в Газа.

Какви идеи има за възстановяването на Газа?

– Знаете ли, не говорихме за това какво стои зад дейността на „Хамас“, защо „Хамас“ реши да ни нападне на 7 октомври. Една от целите на „Хамас“, както и целта на Иран, който знаете, че живее, да го наречем така „зад“ „Хамас“, Иран е движещата сила зад цялата негативна дейност в региона, е да унищожи процеса на нормализиране на отношенията между Израел и Саудитска Арабия. И една от идеите е сега – можем ли и как да се върнем една крачка назад в преговорите със Саудитска Арабия и да  създадем коалиция на прагматичните арабски страни заедно с Израел, знаете, тези, които биха искали да бъдат отговорни и да търсят стабилност. Това е основният проблем, защото докато се борим с „Хамас“ в Газа, ние се борим и с така наречените проксита на Иран в Близкия изток, така че това е войната на прокситата на Иран срещу Израел.

Във вътрешнополитически план това как ще се отрази в Израел – нови избори, промяна във властта?

– Знаете ли това е мое лично мнение, аз не представлявам сега държавата Израел, но мога да кажа три важни промени – нормализиране на отношенията между Израел и Саудитска арабия и по-голямо участие и включване на арабските страни в израело- палестинския конфликт, защото в този случай ние не може да реши този конфликт само двустранно.

Второто важно нещо според мен е това, което Съединените щати се опитват да направят, е възстановяване на палестинската власт, така че да поеме отговорността и управлението на Газа и след това да се стигне до това да има две държави. Но, за да се случи всичко това, ние се нуждаем и от промени в Израел, които минават през промени в правителството в Израел – крайното дясно крило не е способно да направи каквито и да са политически постъпки между нас и палестинците. И ако искаме да сътворим нещо ново, трябва да променим израелското правителство. Това трябва да го направим през избори, защото сегашните лидери трябва да поемат отговорността за големия провал на 7 октомври и трябва да направим ново правителство, което да е достатъчно силно и да има подкрепата на хората, за да промени реалността, а не да се връщаме назад към ситуацията от преди 7 октомври.

Всичко за конфликта в Близкия изток следете в нашия онлайн репортаж: