Да опази паметта и историята на видинското село Периловец - тази цел си поставя млад мъж от селото, като влага не само време, но и средства в паметници и плочи. На Международния ден за опазване на паметниците и културата вижте урока по родолюбие на Радослав Треилов.

Читалището в селото отдавна е затворено
Снимка: bTV

 

В края на България, едва на 5 километра от Сърбия, е видинското село Периловец. След пет века история днес в селото живеят малко над 20 души. Читалището отдавна е затворено, училището – срутено, но Радослав Треилов изгражда паметници на учители и войници, за да опази от забрава живота и делата им.

Училището в селото е срутено
Снимка: bTV

„Бъдеще не можем да градим без да си знаем миналото“, казва той и затова събира парченцата история за първите преподаватели в началното училище „Отец Паисий“ и ги превръща в паметник. Информацията събира сам.

Радослав Треилов строи паметниците със свои средства, но и с помощ от дарители
Снимка: bTV

„Конкретно за учителите през годините имаше имена, които липсват в държавен архив. Аз съм ги добавил, които са сигурни, които са преподавали в това село. Това е по спомени на хора, които са били ученици тук в селото“, разказва Радослав Треилов. 

За идеята си Радослав получава подкрепа и от други хора, но влага собствените си спестявания.

„С дарители от селото, които са наследници, които милеят за това село. Имам подкрепата на община Бойница и с помощта на хора от цялата област Видин, млади момчета, се налага да търся из цялата област, за да дойдат, да помогнат“, разказва мъжът. 

Радослав Треилов строи паметниците със свои средства, но и с помощ от дарители
Снимка: bTV

На мегдана в селото, видял и сватби, и погребения, днес Радослав е издигнал паметник и на загиналите във войните от Периловец. На плочата са изредени 29 имена.

„Нашите хора в това село са били хора със самосъзнание, идентичност. За едно малко село като Периловец толкова много хора, които са тръгнали на война, си е доста голяма гордост“, разказва той.

Паметник и на загиналите във войните от Периловец
Снимка: bTV

Мъжът признава, че мотивацията му идва от любовта към родното място.

„Милея за това село и искам да оставя нещо за спомен за поколенията. Да се знае, да се помни. Занимавам се с и благоустрояване – чистене, косене. Моят призив към младите хора е да бъдат добри хора, образовани, да не бъдат простаци, да се занимават с дейности, които са в полза на обществото“, казва Радослав.

Затова мъжът няма да спре и скоро ще постави нова плоча в знак на признание към даскала от Периловец - Иван Константинов, който е изпълнявал всички длъжности в селото. 

„Дай боже чрез Вас, чрез нашата среща днес хора, които имат някаква информация, че техните предци са били учители в това село да знаят, че имената им са увековечени на паметник“, казва Радослав Треилов.

Надеждите са му в селото да дойдат и потомците, поне за ден.