Торонто Мейпъл Лийфс триумфира в едно от най-чаканите събития през сезона в Националната Хокейна Лига на САЩ и Канада - Зимната класика. В мач между два от оригиналните шест отбора в шампионата "кленовите листа" надиграха Детройт Ред Уингс с 3-2 след изпълнение на наказателни удари. Победното попадение за гостите отбеляза Тайлър Бозак.

Мачът беше игран пред рекордна за хокеен мач публика от 110 000 зрители на стадиона за американски футбол на Университета Мичиган. Това беше второ подобно събитие на това съоръжение след дербито от колежанското първенство между тимовете на Мичиган Юнивърсити, който съвсем скоро ще навърши 200 години, и Мичиган Стейт през 2010.

По време на четирите часа, в които се проведе срещата, температурата на въздуха варираше от -10 до -12 градуса с усещане за -16/-18, а студът беше съпътстван и от обилен снеговалеж. Торонто постигна успех в първото си участие в шестото издание на грандиозното събитие, докато Детройт вече има актив от победа и загуба след 6-4 срещу Чикаго Блекхоукс през 2009.

През първата третина играчите имаха проблеми с неприятните метеорологични условия и постоянното наличие на близо сантиметър сняг на леда, въпреки честите прекъсвания за почистване на игрището. Все пак Детройт беше по-опасният тим, като получи две възможности за игра с числено предимство, при които удари на Бертуци и Клиъри бяха отразени отлично от Джонатан Бърние, който за първи път в своята кариера започна на вратата в четвърти пореден двубой.

Торонто не успя да стигне до почти нищо опасно в зоната на съперника, отправяйки едва пет удара в очертанията на вратата срещу 13 за Детройт. Защитникът на домакините Патрик Ийвс напусна играта принудително, поради контузия.

Въпреки равностойната игра в началото на втората част, Детройт поведе 33 минути след началото на мача. Точен беше Даниел Алфредсон, който получи отлично подаване от Хенрик Зетерберг, и отклони шайбата във вратата с вътрешната част от кънката на десния си крак. Веднага след попадението "червените криле" имаха възможност да увеличат преднината си при ситуация с човек повече на леда, но Бърние спаси ударите на Клиъри, Татар и Дацюк. Намесите на 25-годишният вратар подействаха мотивиращо на неговите съотборници, които успяха да изравнят 37 секунди преди последната сирена за третината. Джеймс ван Римсдайк стреля над лявото рамо на Хауърд и се разписа за 15 път от началото на сезона.

Противно на развитието на двубоя, "кленовите листа" поведоха пет минути след началото на третата част. Тайлър Бозак отклони удар на подписалия нов седемгодишен договор Дион Фанъв, и шайбата стана неуловима за изненадания Хауърд. Въпреки това Детройт продължи да е по-добрият тим на леда и усилията на домакините бяха възнаградени пет минути преди края, когато след добра преса в зоната на Торонто, Брендън Смит се отличи със страхотно подаване към Джъстин Абделкейдър, който от близка дистанция преодоля Бърние, осигурявайки на зрителите по трибуните зрелищно продължение от 5 минути. В него добри възможности за отбелязване на голове имаха Фил Кесел, Коуди Франсън и Густав Найквист, но нито един от тях не успя да се разпише.

Така след 41 срещу 24 удара към двете врати в полза на домакините, се стигна до изпълнението на наказателни удари. Точни за Торонто бяха Джофри Лупул и Бозак. За Детройт се разписа Павел Дацюк.

Любопитен факт е, че последният двубой между двата тима, игран само преди 11 дни, също беше решен с наказателни удари, като тогава победители бяха "червените криле". С успеха Торонто се изкачи на шеста позиция в източната конференция с 47 точки от 42 мача, изпреварвайки именно Детройт, който има актив от 45 по средата на сезона.

До края на сезона на открито ще бъдат изиграни още пет двубоя, домакини на които ще бъдат стадионите "Янкис" в Ню Йорк, "Доджърс" в Лос Анджелис, "Солджър Фийлд" в Чикаго, и "Би Си Плейс" във Ванкувър.