Рускинята Олга Зайцева постигна първа победа за новия сезон за Световната купа по биатлон, след като спечели преследването на 10 километра в Оберхоф. Тя допусна три грешки при стрелбата, но това не й попречи за втори пореден ден да се качи на подиума, при това сега на най-високото стъпало. Нейният резултат е 32 минути, 1.9 секунди.

Чехкинята Вероника Виткова пък остана на 2-о място и това е нейн първи подиум през този сезон, завършвайки на 25.9 секунди, с една грешка при стрелбата. Трета се класира украинката Валя Семеренко, също с един пропуск при стрелбата, на 28.4 секунди от Зайцева.

Лидерката в генералното класиране Тора Бергер (Норвегия) направи невероятните за нея 7 пропуска от огневия рубеж, но успя да компенсира изоставането и се нареди все пак на престижното 4-о място. Нейното време е с 36.8 секунди след това на рускинята. След това останаха Даря Домрачьова от Беларус с пет грешки и и 2.9 секунди след Бергер, а 6-а е французойката Мари-Лор Брюне, останала на 48 секунди от първата позиция.

Времето днес в Оберхоф беше най-доброто, което можеха да си пожелаят състезателките- лек дъждец, лек вятър и никаква мъгла. Въпреки това обаче, повечето от биатлонистките допуснаха много грешки в стрелбата. Германките Мириам Гьоснер и Андреа Хенкел, които са 2-а и 3-а в класирането за Световната купа, тръгнаха добре в началото, но след началните пропуски не успяха да се върнат в битката за медалите.

Така след 10-ия кръг от Световната купа начело в генералното класиране е Тора Бергер (Норвегия) с 485 точки, следвана от Мириам Гьоснер (Германия) с 377 и Андреа Хенкел с 356. Днешната победителка Зайцева е 10-а с 270 точки.