С голове на Дерек Степан и Арън Ашъм в третата част Рейнджърс се наложи с 4:3 над Вашингтон и постигна първа победа в четвъртфиналния плейоф в източната конференция на NHL. Четвъртата среща е в сряда в американската столица, но Рейнджърс вече може да гледа доста по-спокойно заради корекциите в атаката.

Степан даде аванс на своите 6:25 минути преди края на мача след пас на Рик Неш. Ашъм се разписа за 3:2 във 2:53 минута на третата част, но след четири минути и половина Джей Бийгли изравни за Вашингтон. Дерик Брасар се отличи с гол и две асистенции за победителите.

Брайън Бойл се разписа за 1:1 в първата част и така прекъсна серията от 124 минути и 6 секунди без отбелязан гол в плейофите за отбора от Ню Йорк.

Бостън разби илюзиите на феновете в Торонто, след като размаза местните Кленови листа с 5:2 и взе втора победа в серията. Адам Маккуайд, Рич Певърли, Нейтън Хортън, Дани Пел и Дейвид Крейци вкараха за Брюинс, които остават в Торонто и за мач номер 4. Залата на Торонто беше препълнена с всички разпродадени 19 746 места в Еър Канада Сентър, а на площада имаше огромен екран, където гледаха останалите без билети местни фенове.

Шампионите от Лос Анджелис изравниха серията 2-2 победи срещу Сейнт Луис, след като спечелиха с 4:3 на собствен терен. Анже Копитар изравни 12:46 за домакините, а Джъстин Уилямс 76 секунди по-късно направи 4:3. Джеф Картър и Дъстин Пенър също се разписаха за Кралете. Ти Джей Оши вкара първите си две попадения в плейофите за Блус.

Първенство на Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ), плейофи (играе се до четири победи в седем мача):