Въпреки че вчера загубиха катастрофално с 0:3 от Еспаньол на полуфинал в турнира за Купата на УЕФА, никой във Вердер (Бремен) не бива да се отчайва преди реванша на "Везерщадион", напомнят в Германия. Вердер е рекордоьр на Германия по сензационни обрати, от какъвто ще има нужда отборът на Томас Шааф и срещу Еспаньол. Три пъти в историята си Вердер е падал с три гола разлика в първия мач от елиминационната фаза на европейските турнири и е успявал да обърне нещата в реванша, като по този начин е превърнал думите "чудото от Везер" в нарицателно за такива обрати в Германия.

За първи път това се случва на 4 ноември 1987 година, когато въпреки загубата в първия мач с 1:4 от Спартак (Москва) Вердер успява да стигне до 1/8-финал в турнира за Купата на УЕФА. На реванша германците стигат до победа с 6:2 след продължения. Само една година по-късно бременчани добавят поредната страница от тази история. След 0:3 срещу Динамо (Берлин) в турнира за КЕШ, нещата изглеждат безнадеждни за Вердер, но на 11 октомври 1988 година бременчани стигат до успех с 5:0 и отстраняват шампиона на ГДР. Последният подобен обрат датира от сезон 1999/2000. Вердер се връща със загуба с 0:3 от Франция и гостуването си на Лион в турнира за Купата на УЕФА. С 4:0 на "Везерщадион" обаче бременчани продължават напред.

А това, че Вердер може да навакса изоставане от 0:3 дори в рамите на един мача, бременчани доказват на 8 декември 1993 година срещу Андерлехт в Шампионската лига. В рамките на 24 минути през второто полувреме Вердер докарва нещата от 0:3 до 5:3.

Като допълнение към тази статистика трябва да се спомене, че в Еспаньол имат лоши спомени в това отношение срещу друг германски отбор. На финала за Купата на УЕФА през 1988 година Еспаньол побеждава в първия мач с 3:0 и вече докосва трофея, германският съперник Байер (Леверкузен) обаче се налага с 3:0 у дома и след това с дузпи стига до крайния успех.