Испания победи Германия с 1:0 на финала на Европейското първенство по футбол. Срещата се игра на стадион "Ернст Хапел" във Виена пред 52 000 зрители.

Първото полувреме започна с леко превъзходство за германците. Още в третата минута Клозе имаше възможност да открие резултата след като пое топката в наказателното поле след груба грешка на Рамос, но избърза с повеждането и бе блокиран от Сена. Постепенно испанците започнаха да контролират играта на терена с по-дълго владеене на топката.

В 14-та минута се стигна до първата опасност пред Йенс Леман, който успя да избие рикоширала топка от крака на Кристоф Метцелдер след опит за подаване в малкото наказателно поле на Андрес Иниеста. В 22-та минута Серхио Рамос центрира отлично от дясно, Фернандо Торес надскочи Пер Мертесакер и с глава стреля в гредата. В 33-та минута Шави Ернандес подаде отличен пас в наказателното поле на съперника, Торес изпревари неубедителния в тази ситуацията Филип Лам и отблизо прехвърли излезлия Леман за 1:0. В края на полувремето немците се опитаха да изравнят, но до голови ситуации пред Касияс не се стигна.

Испанците продължиха по-добре и след почивката, но пропуски да удвоят резултата направиха Давид Силва и Торес. Една от малкото опасности пред Касияс създаде Михаел Балак. В 60-та минута капитанът на Бундестима стреля опасно от границата на наказателното поле, но топката премина на сантиметри край гредата.

Футболистите на треньора Арагонес продължаваха да бъдат по-добрия отбор на терена и създадоха нови положения за втори гол. Първо в 67-ата минута Леман изби опасен удар с глава на Рамос след центриране от фаул на Шави Ернандес. След последвалото изпълнение на корнер от ляво Андрес Иниеста шутира от малък ъгъл към близката греда, но Торстен Фрингс изби от голлинията. Секунди по-късно атака отново Иниеста получи пас в наказателното поле, но стреля право в тялото на германския вратар.

Играчите на Йоаким Льов опитаха да натиснат, но не успяха да стигнат до сериозно положение пред Касияс. Треньоът на Германия пусна в игра двама нови нападатели Кевин Курани и Марио Гомес, но и те не успяха да затруднят защитата на Испания.

Възпитаниците на Луис Арагонес не допуснаха загуба в целия турнир като победиха 5 мача и завършиха само една среща наравно срещу световните шампиони Италия. Така Испания заслужено спечели за втори път в историята си европейската титла след триумфа през 1964 година.