Либерализацията на цените на тока за битовите потребители в България се отлага с 2 до 5 години – договорено е с Европейската комисия (ЕК) след тежки преговори.

Това обяви в интервю за предаването „Защо, господин министър“ министърът на енергетиката Жечо Станков.

От 1 юли ще има нов начин за определяне на цената за бита, макар тя да остава регулирана, уточни министърът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Крайните снабдители („Електорхолд“, EVN, „Енергопро“) ще започнат да купуват енергията от Българската независима енергийна борса, но ще има решение, с което ще бъде фиксирана цената на битовите потребители. Досега беше чрез КЕВР, вече ще е чрез доклад, който аз ще получавам от тях и ще внасям в Министерския съвет. Между пазарната цена и цената за битовите потребители разликите ще компенсира един фонд (фонд „Сигурност на електроенергийната система“), обясни Станков.

По думите му във фонда има достатъчно средства, които да компенсират дружествата при по-високи цени на борсата.

„Тези до 5 г. трябва да ги използваме много разумно, да правим необходимите инвестиции – в нови ядрени централи в нови ПАВЕЦ и във ВЕИ – да намерим необходимия микс на ниска цена“, коментира енергийният министър.

Освен това той е договорил с ЕК страната ни да не загуби никакви средства по Плана за възстановяване и устойчивост заради отлагането на либерализацията на пазара на ток за битови потребители.

До влизането в сила на либерализацията ще се изработи специален софтуер, който да може да определи кои потребители са енергийно бедни. След този период само за тях ще има компенсации за цената на тока, обясни още Станков.

Няма опасност България да остане без тока като Испания

В понеделник – 28 април, 60 млн. европейци, основно от Испания, но и от Португалия, Белгия и Франция, останах без ток за 24 часа.

„Понеделник беше черен ден за европейската енергетика. Видя се, че електрическата енергия е нещо много важно за хората – свързаност, транспорт, хората дори нямаха достъп до средствата си, за да си купят храна“, коментира Жечо Станков.

Министърът припомни, че първите коментари бяха за кибератаки и природни аномалии, които обаче бяха отречени.

„За да е балансирана системата, производството на енергия трябва да съвпада с консумацията. Когато производството идва от източници, различни от АЕЦ, ТЕЦ и ВЕЦ, а се разчита повече на възобновяемата енергия – при определена условия, те се откъсват от системата“, обясни министърът.

По тази причина 60% от мощностите на Испания, които са от възобновяеми източници, са се откъснали от системата и са предизвикали този срив.

„Поуката е, че не трябва да бутаме едни технологии напред за сметка на други. България има уникалната възможност да има енергиен микс, в който да имаме АЕЦ, ВЕЦ, имаме и въглищните си централи, имаме и немалко енергия от възобновяеми източници. Този уникален микс ни дава шанс такова нещо да не се случи“, коментира Станков.

Той допълни, че ПАВЕЦ „Чаира“ е най-голямата зелена батерия, с която разполагаме.

В момента обаче в ПАВЕЦ от четири агрегата работи един и в момента тече процес за възстановяване на още два от хидроагрегатите, а за четвъртия ще бъде обявена обществена поръчка.

Какво каза министърът на енергетиката за изграждането на нови ядрени мощности в България – гледайте във видеото!

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK