Преди няколко дни Португалия, Испания и части от Франция и Андора останаха без ток . Все още няма категоричен отговор на какво се дължи това. Само хипотези. Една от тях е, че рядък атмосферен феномен е причинил остър дисбаланс на температурите, който е довел до прекъсване на електрозахранването.
Бихме се справили с такава авария, ако запазим една от топлоелектрическите си централи, тъй като ще може да се произвежда електроенергия след спиране на тока, каза в предаването „Лице в лице“ енергийният експерт Иван Хиновски.
По думите му ситуацията с прекъсването на тока в Испания е низ от откази, като най-сериозно въздействие оказва прекъсването на връзката с Франция, която е много сериозен потребител на възобновяема енергия от Испания.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Прекъсва високоволтовият електропровод от Нарбон от Перпинян и това води до дебаланс в испанската енергийна система. Възникват честотни възмущения и всички уреди, включително на страната на производството, при спадане или покачване на тази честота защитават собствените си съоръжения от повреждане и се изключват. При високата честота изключват няколко фотоволтаични централи, най-голяма е Естремадура. Нейното изключване води до т.нар. разлюляване на системата и започват каскадни изключвани на други фотоволтаици, изключват атомните централи и се стига до спад с 13 000 мегавата в рамките на 5 секунди“, коментира той.
Според Хиновски никой у нас не се замисля над евентуална такава ситуация, а тя поставя редица въпроси и пред нашите енергетици.
„Един от основните критерии за устойчивост на енергийната система е свързаността на енергийните системи със съседните. Друг критерий, който се пренебрегва у нас, е нивото на най-високата единична мощност на един фотоволтаик спрямо общата енергийна система. Някои са с изключително висока единична мощност, която представлява много сериозна заплаха за устойчивостта, като например тази на ВЕЦ „Огоста“, който е чужда инвестиция – 500 мегавата. При не дай боже пускане в експлоатация и изключване по някаква причина на електропровод или такова въздействие по честота, това значи при средна мощност 4-5000 мегавата сигурно разпадане на нашата система“, коментира експертът.
Атмосферен феномен?
„Четох някъде атмосферни температурни вибрации – такова понятие няма. Разбира се, в този период от време има претоварване на електропроводи и е възможно да се чуват звуци от високоволтовите линии. В такива случаи се получава едно жужене, но това в никакъв случай не е причина, а ефект от този преходен процес“, поясни Иван Хиновски.
АЕЦ „Белене“
По думите му реакторите на АЕЦ „Белене“ биха могли да се вложат в нов ядрен проект у нас и да бъде изградена модерна централа.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK