„Надявам се да не съм министърът, който ще обяви приземяването на бойната авиация. Изправната техника е благодарение на знанията и възможностите на инженерния състав от база „Граф Игнатиево“, а не на министри и политици. Надявам се в краткия мандат, който имам, да се доставят двигатели от Полша. Говорил съм да закупим 6+2 двигателя. Полша има готовност. Очакваме да получим оферта“.

Това заяви служебният министър на отбраната Димитър Стоянов в предаването „Защо, господин министър“. Според него при доставката на двигателите поставянето им ще отнеме дни, а необходимите средства са налице.

"Двигателите ще позволят ползването на МиГ-29 да бъде удължено до края на 2023 година", подчерта Стоянов.

Няма да получим компенсации на забавените американски изтребители F-16 по първата доставка на оеем самолета. Има намаление от 35 милиона долара за вторите осем изтребители, уточни той.

Войната в Украйна

„Има контранастъпление на Украйна. Не може да се каже, че има обръщане на хода на войната. Не мога да съм категоричен дали това е контраофанзива, или обърнат ход - надявам се да бъде обърнат ход“, коментира министърът на отбраната.

Той допълни, че България провежда обучителни курсове на украински военни, но те са дистанционни и няма военнослужещи на наша територия.

„Една война може да бъде изпълнена от една операция. Ако стратегическите цели на войната съвпадат с тези на операцията, и едното, и другото може да бъде изпълнено. Това е война“, категоричен е Стоянови, който определи руският президент Владимир Путин като агресор.

Помощта в наводнените села

„Армията започна с първата фаза – търсене, спасяване и евакуация. Следващата фаза е доставка на храни, одеяла, на лекарства. Третият етап е помощ на населението – почистване и подпомагане, което го правим от 3-4 септември. Около 1200 души са били на терен“, коментира Димитър Стоянов това как военните помагат в наводнените села в Карловско.

Той уточни, че военнослужещите помагат за почистването вътре в домовете, но нямат техника за дворовете.

„Армията присъства непрекъснато. Средно на терен са по 120 души. Държавата е налице. Военните ще останат, докато е нужно“, допълни Стоянов.

Охраната на границата с Турция

Над 500 военнослужещи участват в охраната на границата.

„Радиокомуникацията е нещо важно. Ние нямаме задържащи функции. "Гранична полиция" имат и затова групите са смесени. Заградителното съоръжение не пробито, защото имаме група, която възстановява целостта му“, коментира Димитър Стоянов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement