Войнишкият паметник трябва да бъде възстановен. Това каза в предаването „Защо, господин министър“ с водещ Жени Марчева служебният министър на културата Найден Тодоров по повод дебата от изминалата седмица в Комисията по архитектура на Столичния общински съвет (СОС).
„В самата процедура по възстановяването на Мемориала на загиналите войници от I и VI пехотен полк е имало някакви проблеми, поради което Министерство на културата е изпратило предупреждение, че в бъдеще това може да създаде някакъв катаклизъм, въпреки че като цяло сме изразило положителното си становище. Сега е работа на Столична община да прецени дали да продължи напред, или да спре проекта“, поясни той.
Според него има шанс да се спасят парите от Плана за възстановяване и успойчивост (ПВУ) в областта на културата.
Той обясни, че програмите по ПВУ са сбъркани от самото си начало. Първо те трябвало да са одобрени от УС на Фонд „Култура“. Второ – имало проблеми по самите изисквания от ЕК и от българското МФ. Трето – трябвало е да бъде създадена една спокойно и конкурентна среда, за да могат максимално много хора да се възползват от това европейско финансиране.
„В момента коригираните условия са предложени за обществено обсъждане. Личното ми мнение е, че има още какво да се коригира, но имаме 2-3 седмици за целта. Надяваме се коригираните условия да стартират по един законен начин и максимално много хора и организации да се възползват от това финансиране“, поясни той.
Служебният министър на културата коментира и политическата ситуацията у нас през изминалата седмица.
„Политиците не успяват да сложат държавните интереси над партийните интереси. Има една известна сентенция за разликата между политика и държавника: Политикът разсъждава с хоризонт до следващите избори, а държавникът – с хоризонт до следващото поколение“, каза още той.
Найден Тодоров обаче призна, че въпреки всичко си е тръгнал от Народното събрание след отхвърлянето на кабинета „Желязков“ (предложен от ГЕРБ) с „оптимизъм, че българският театър няма да умре“.
„Видях, че в парламента има много талантливи хора и винаги ще има кадри за Народния театър. Извън шегата – това, което чух от парламентарната трибуна, никак не ми хареса“, посочи служебният министър на културата.
Той каза, че се познава с Любен Дилов-син, който е трябвало да го наследи на поста в редовното правителство, от много години. Срещали са се по изложби и други културни събития. Ето защо двамата са се видели още преди да стане ясно, че правителството няма да получи подкрепата на депутатите. Идеята била Тодоров да разкаже на Дилов за най-важните проекти в министерството.
Той разказа и за интронизацията на новия патриарх Даниил, на която е присъствал. Според служебния министър на културата обществото ни има голяма нужда от духовни водачи. Смята обаче, че задачата пред Даниил е много тежка, защото българите в момента са силно разделени.
Найден Тодоров разказа и за връзката си с Неофит. Свързвала ги не само музиката, но и факта, че той е кръстил дъщеря му.
„Материалното в момента е взело голям превес. Трябва да има баланс, а това е нещо, което липсва в днешното общество“, категоричен е той.
Служебният министър на културата коментира и по-високия бюджет в сектора. „Да, голяма част от тези средства започнаха да стигат до хората, но за да станат те по-богати, трябва да им създадем условия да печелят достатъчно и то непрекъснато, а не да им дадем допълнителни пари веднъж или два пъти“, поясни той.
Найден Тодоров говори и за начина на финансиране в различните сфери на изкуството – според него в цялата философия има нещо сбъркано и вместо творците да формират усещанията на обществото за култура и духовност, са заети с това да продават билети и генерират приходи.
Вижте във видеото какво още каза министър Найден Тодоров за родната къща на Димитър Талев в Прилеп и за откритието на антична статуя край Рупите.