„Правителството не е прикривало никакви нарушения. Аз не съм знаел за нарушенията на „Лукойл“. Това каза министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред Жени Марчева в „Защо г-н министър“.
По думите му твърденията на Делян Добрев, че правителството помага на „Лукойл“ да заобикаля санкциите на ЕК не са истина.
„Лукойл“ трябва да изпълнява българското законодателство и ако има проблем, контролните органи трябва да се задействат незабавно. Доколкото знам, това не е така. Става въпрос за нещо коренно различно. „Лукойл“ трябва да декларира всеки продукт, който влиза и излиза от България и това може да бъде лесно проверено. Нарушенията не са на територията на България, компетентните органи трябва да се намесят сериозно“, каза Гвоздейков.
Транспортният министър коментира и твърденията на премиера, че в Министерския съвет има повече от един министър на ГЕРБ.
„Част съм от правителството, но не знам кои точно са предложени и номинирани от ГЕРБ. Всички министри са одобрявани както от ГЕРБ, така и от ПП-ДБ. Щом премиерът казва, че има номинации на ГЕРБ, може да е така. Не мога да кажа поименно кои са“, каза Георги Гвоздейков.
Критиките на ГЕРБ
Транспортният министър не е съгласен с думите на Десислава Атанасова от ГЕРБ, че управленската програма е неизпълнена на 90%.
„Тя е базирана на много по-дълъг срок – 18 месеца. Категорично завявам, че Министерството на транспорта коректно отчита своите задачи, заложени в програмата. От самото начало правителството работи в неспокойна атмосфера. Това ни кара да бъдем по-отговорни и дейни, за да докажем, че си вършим работата. Това ме мотивира. Вероятно има грешки, но нека продължим напред. Понякога се доверявам на хората повече, отколкото трябва и това ми играе лоша шега, но си правя изводите. Получавал съм забележки за това, което съм забавил в процеса на работа“, посочи Гвоздейков.
Реформите в българските железници и закупуването на нови влакове
„Нямам как да избягаме от процедурите на закона за обществените поръчки. Положението не е толкова тежко, защото по четирите процедури в една от тях обжалваме общо. По другата участник си оттегли жалбата в края на седмицата. КЗК отхвърли жалбата на третия участник за временно спиране на процедурата, а ние обжалваме четвъртата жалба във ВАС. Това е инструмент, който ползват участниците, за да удължат времето и да подготвят документацията“, коментира транспортният министър.
По думите му срокът за подаване на документи е 21 ноември и тогава ще бъдат отворени подадените оферти. Според него общественият интерес по тези процедури е огромен и никой не би си позволил да прави нарушения.
С Плана за възстановяване и устойчивост ще придобием най-модерната техника за жп транспорта у нас, допълни той.
Вижте целия разговор във видеото.