„Правителството не е прикривало никакви нарушения. Аз не съм знаел за нарушенията на „Лукойл“. Това каза министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред Жени Марчева в „Защо г-н министър“.

Снимка: bTV

По думите му твърденията на Делян Добрев, че правителството помага на „Лукойл“ да заобикаля санкциите на ЕК не са истина.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Лукойл“ трябва да изпълнява българското законодателство и ако има проблем, контролните органи трябва да се задействат незабавно. Доколкото знам, това не е така. Става въпрос за нещо коренно различно. „Лукойл“ трябва да декларира всеки продукт, който влиза и излиза от България и това може да бъде лесно проверено. Нарушенията не са на територията на България, компетентните органи трябва да се намесят сериозно“, каза Гвоздейков. 

Транспортният министър коментира и твърденията на премиера, че в Министерския съвет има повече от един министър на ГЕРБ.

„Част съм от правителството, но не знам кои точно са предложени и номинирани от ГЕРБ. Всички министри са одобрявани както от ГЕРБ, така и от ПП-ДБ. Щом премиерът казва, че има номинации на ГЕРБ, може да е така. Не мога да кажа поименно кои са“, каза Георги Гвоздейков.

Критиките на ГЕРБ

Транспортният министър не е съгласен с думите на Десислава Атанасова от ГЕРБ, че управленската програма е неизпълнена на 90%.

„Тя е базирана на много по-дълъг срок – 18 месеца. Категорично завявам, че Министерството на транспорта коректно отчита своите задачи, заложени в програмата. От самото начало правителството работи в неспокойна атмосфера. Това ни кара да бъдем по-отговорни и дейни, за да докажем, че си вършим работата. Това ме мотивира. Вероятно има грешки, но нека продължим напред. Понякога се доверявам на хората повече, отколкото трябва и това ми играе лоша шега, но си правя изводите. Получавал съм забележки за това, което съм забавил в процеса на работа“, посочи Гвоздейков.

Реформите в българските железници и закупуването на нови влакове

„Нямам как да избягаме от процедурите на закона за обществените поръчки. Положението не е толкова тежко, защото по четирите процедури в една от тях обжалваме общо. По другата участник си оттегли жалбата в края на седмицата. КЗК отхвърли жалбата на третия участник за временно спиране на процедурата, а ние обжалваме четвъртата жалба във ВАС. Това е инструмент, който ползват участниците, за да удължат времето и да подготвят документацията“, коментира транспортният министър.

По думите му срокът за подаване на документи е 21 ноември и тогава ще бъдат отворени подадените оферти. Според него общественият интерес по тези процедури е огромен и никой не би си позволил да прави нарушения.

С Плана за възстановяване и устойчивост ще придобием най-модерната техника за жп транспорта у нас, допълни той. 

Вижте целия разговор във видеото.