Волейболистите от националния отбор на България постигнаха трета поредна победа в Група ”С” от квалификациите за европейското първенство, след като днес се наложиха като гости над Латвия с 3:0 (25:21, 25:19, 32:30) в Рига, съобщи радио ”Гонг”.

Пред близо 800 зрители в залата с дървен паркет ”Даугава” момчетата на Мартин Стоев се справиха без особени затруднения със силния отбор на домакините. Така с 3 поредни победи България е лидер в Група ”С” с 6 точки и направи решителна крачка към класиране на Евро 2007 в Турция.

Мартин Стоев заложи на очакван стартов състав: Андрей Жеков, Владимир Николов, Пламен Константинов, Матей Казийски, Евгени Иванов, Христо Цветанов и либеро Теодор Салпаров. Българите успяха да спечелят първия гейм с 25:21, макар домакините да оказаха сериозна съпротива.

Във второта част възпитаниците на Юрис Девайкус поведоха с 8:4 при първото техническо прекъсване и с 11:6 малко по-късно. Тогава за малко в игра влезе вторият ни разпределител Николай Найденов. След това благодарение на силния сервис изравнихме резултата и спечелихме втория гейм с 25:19.

В третата част резултатът се движеше равен почти през цялото време. В игра за България се появиха Тодор Алексиев и Светозар Иванов. При 30:30 на линията за изпълнение на начален удар застана Матей Казийски и с два поредни аса реши изхода на гейма - 32:30, а с това и на целия двубой - 3:0 гейма за България.

В следващия 4-и кръг в група "С" националният отбор приема Латвия на 17 юни от 18,00 часа в столичната зала ”Универсиада”.

СТАТИСТИКА:

ЛАТВИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3 (21:25, 19:25, 30:32)

Съставите:
ЛАТВИЯ: Валтер Рама, Ансис Меденис, Владиславс Хотулевс, Гундарс Целетанс, Раймондс Вилманис, Марис Венсбергс - Кристиян Марникс-либеро (Ерикс Байкс, Армандс Целитанс, Андрейс Ямровскис)
Старши-треньор: Юрис Девайкус

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Пламен Константинов, Евгени Иванов, Владимир Николов, Матей Казийски, Христо Цветанов - Теодор Салпаров-либеро (Николай Найденов, Тодор Алексиев, Светозар Иванов)
Старши-треньор: Мартин Стоев

Съдии: Юри Бакунович (Блрс), Александър Пясетски (Блрс).