Женският национален отбор по волейбол на България приключи с участието си на Европейското първенство в Германия и Швейцария. Тимът ни напуска надпреварата, след като изгуби решителния мач срещу Чехия с 2:3 (25:14, 20:25, 31:29, 19:25, 11:15).

Въпреки големите надежди след отличното представяне в Гран при, българките очевидно станаха жертва на изключително тежката си група. Е започнаха страхотно турнира, като постигнаха обрат и победа срещу защитаващия европейската си титла Сърбия, но след това загубиха от Полша и Чехия. Любопитното е, че преди по-малко от месец България победи Чехия с 3:2, а със същия резултат бяха спечелени и двата мача в квалификациите през миналата година. След 3 победи с по 3:2, сега обаче нервите на националките ни не издържаха и този път те изгубиха с тайбрек.

Мачът започна фантастично за българките и още на първата техническа пауза вече имаше преднина от 6 точки за 8:2. На следващата пауза резултатът бе 16:8 за националките ни, а разликата набъбна до 10 точки при 21:11, а в крайна сметка геймът бе затворен с 25:14.

Втората част също започна добре и още на първото прекъсване възпитаничките на Марчело Абонданца имаха предимство от 4 точки. При 10:6 обаче последваха 5 поредни точки за чехкините и те обърнаха резултата до 11:10. Нашите си върнаха водачеството при 14:13 и увеличиха до 19:16. Тогава българките отново позволиха серия на съперника и Чехия стигна до равенство 19:19, а при 21:20 вече водеха. Оттук те постигнаха още 4 поредни точки, за да спечелят гейма с 25:20 и да изравнят резултата.

Третият гейм вече бе изключително оспорван. Българките успяха да вземат 2 точки аванс в началото, но чехкините бързо ги наваксаха и на първата пауза водеха с 8:7. Нашите обаче си върнаха водачеството и на следващия технически таймаут на свой ред имаха точка преднина за 16:15. "Лъвиците" успяха за кратко да дръпнат с 21:18, но веднага допуснаха съперника да стигне до 21:21. Оттук резултатът тръгна точка за точка, като първо Чехия на няколко пъти имаше предимство и съответно шанс да затворят гейма. България обърна нещата в свои ръце при 27:26 и след няколко изравнявания в крайна сметка спечели с 31:29.

Чехия имаше пълен контрол в четвъртата част. Още в самото начало поведоха с 5:1 и при тази разлика от 4 точки дойде първото прекъсване. На второто тя обаче значително нарасна и те вече водеха с 16:9. След паузата българките върнаха 2 точки и намалиха до 16:11, но съперничките възстановиха аванса си и дори го увеличиха на 8 точки при 21:13. В крайна сметка геймът бе спечелен от чехкините с 25:19 и мачът влезе в тайбрек.

Заключителният гейм започна добре за България и нашите поведоха с 5:1. Чехия намали от 2:6 до 5:6 и изравниха при 7:7. Смяната на полетата при 8:7 за националките ни, след което чехкините направиха 4 поредни точки и поведоха с 11:8, а след това и затвориха тайбрека с 15:11.

Най-резултатна за българския тим бе Добриана Рабаджиева с 20 точки. Още 18 добави Елица Василева, а чехкинята Анета Хавличкова стана топреализатор в двубоя с 33 точки.

България остана на последното 4-то място в група "D" с 2 точки. Сърбия завърши на 1-во място със 7 точки след победа над Полша. Полякините останаха 3-ти с 4 точки. С 4 точки завършва и Чехия на 2-ата позиция.