България започна по блестящ начин участието си в европейското първенство по волейбол за жени, побеждавайки след драматичен обрат настоящия европейски шампион Сърбия с 3:2 в мач, продължил точно 2 часа и 25 минути.

Срещата в спортната зала на германския град Шверин започна добре за българските волейболистки, които поведоха с 2:0 след атака на Христина Русева през центъра, но последва бърз обрат до2:4 за сръбкините. Първият гейм протече равностойно, но в крайна сметка настоящите европейски шампионки взеха гейма с минималното 25:23.

Втората част бе равностойна до 5:5, но след това последва доминация на отбора на Сърбия, който спечели гейма без особени усилия с 25:13 и поведе с 2:0. През третия гейм започна пълният обрат, играта бе точка за точка, но в крайна сметка след отлична блокада на Емилия Николова българският отбор взе гейма с 25:22 и намали на 1:2.

Четвъртият гейм бе изключително драматичен, като в един момент сръбският отбор бе много близко до победата, водейки с 23:19. Но българките успяха да спасят пет мач-бола и да изравнят при 24:24, а след това се стнигна до 28:28. В крайна сметка след грешка на Йована Бракочевич от сервис и отлична блокада на влязлата като резерва Мария Каракашева българскят отбор спечели гейма с 30:28 и си стигна до тайбрек.

Българките водеха в резултата през цялото време на тайбрека и след технично отиграване на 191 сантиметровата капитанка Страшимира Филипова стигнаха до 15:13 точки и победа с 3:2 над европейския шампион Сърбия.

Утре, 7 септември, отново в спортната зала в Шверин, България играе втория си мач в предварителната група с отбора на Полша, а в неделя е последният мач в групата България - Чехия.

Регламентът на 28-ото европейско първенство по волейбол за жени, което се провежда в Германия и Швейцария, предвижда първите отбори в четирите предварителни групи да се класират директно на 1/4-финалите в Хале и Цюрих. Вторите и третите отбори в четирите предварителни групи ще играят осминафинални срещи.

Мачовете от финалната четворка ще бъдат в германската столица Берлин.