Русия победи Италия с 3:1 гейма (25:20, 25:22, 22:25, 25:17) и стана европейски шампион по волейбол з а мъже. Бронзовите медали са за Сърбия, а България се нареди на четвърто място в шампионата на Стария континент.

Русия победи Италия с 3:1 във финалния мач, продължил 2 часа и 14 минути, и за първи път в своята история стана европейски шампион по волейбол. Три пъти отборът на Русия губеше на финали на европейски първенства (1999, 2005 и 2007 година), а освен това руските волейболисти имат и 3 бронзови медала от първенства на Стария континент.

С днешната си победа Русия направи "требъл" - олимпийски шампион от Лондон2012 и победител в Световната лига. В средата на септември Русия стана европейски шампион по волейбол и за жени.
Във финала волейболистите на треньора Андрей Воронков определено доминираха и затвърдиха мнението, че след загубата на старта от Германия със съкрушителното 0:3 вървят по възходяща линия. В предварителната група след загубата от Германия руските волейболисти победиха последователно Чехия (3:1) и България (3:0), след това на осминафиналите се наложиха над Словакия (3:0), на четвъртфиналите победиха Франция (3:1), а в полуфинала се наложиха над европейския шампион Сърбия (3:1).