Малко не достигна на България да се класира на финалите на най-силния и комерсиален турнир в женския волейбол Гран при. В последния си мач от груповата фаза на надпреварата националките ни отстъпиха с 2:3  (25:16, 23:25, 25:20, 15:25, 8:15) на САЩ. Срещата бе играна в японския град Сендай.

За да стигнат до финалната шестица на надпреварата българките трябваше да победят с 3:0 или 3:1 американките, които са под номер 1 в световната ранглиста, през 2012-а стигнаха до среброто на Олимпийските игри в Лондон, а освен това са и победителки в Гран при в последните 3 години.

Въпреки това шансът за подобен успех бе напълно реален, тъй като националките ни на два пъти повеждаха в мача, с 1:0 и 2:1 гейма, а решителен очевидно се оказа втория гейм, в който водеха с 23:20, но го загубиха с 23:25.

България приключи на 9-о място в генералното класиране на надпреварата. Нашите завършват с 19 точки от 6 победи и 3 загуби, но в крайна сметка могат да се похвалят с невероятно представяне в дебюта си в Гран При, в което баха постигнати победи над олимпийския шампион Бразилия и Япония, и бе спечелена точка от световния номер 1 САЩ. Победата на американките пък им осигури второто място и те ще продължат във финалната шестица, която ще се проведе в Япония.

Елица Василева бе най-резултатна в мача с 20 точки, а Емилия Николова добави 16. Най-много точки за американките записа Кристин Хилдебранд – 15.

Началото на двубоя бе невероятно за българския състав. Още от самото начало възпитаничките на Марчело Абонданца поведоха с 5 точки и на първата почивка водеха с 8:3. На второто техническо прекъсване резултатът вече бе 16:10, а веднага след това разликата набъбна до 19:10. Тя стана внушителна при 22:11, а в крайна сметка българките спечелиха гейма с 25:16.

Във втората част националките ни имаха голямо предимство почти през целия гейм с изключение на самия му край. Нашите поведоха с 8:4 на първата пауза, а на следващия технически таймаут резултатът бе 16:13. Американките се доближиха максимално при 19:20, но българките бързо възстановиха аванса си от 3 точки за 22:19. При 23:20 в полза на България обаче настъпи голям обрат. САЩ направи 5 поредни точки и така взе гейма с 25:23.

Третият гейм започна значително по-оспорвано, но въпреки това на първия технически таймаут България отново имаше предимство – с 8:6. Резултатът обаче бе изравнен при 13:13, американките веднага поведоха и за първи път се оттеглиха на прекъсване с предимство при 16:15. При 17:15 в полза на САЩ обаче последва обрат и след 5 поредни точки нашите отново поведоха, с 20:17. Разликата нарасна и в крайна сметка българките стигнаха до успех с 25:20.

Четвъртата част вече бе изцяло за световните номер едно. Геймът тръгна точка за точка и на първата пауза резултатът бе 8:7 за американките. Тук обаче съперничките пречупиха българския отбор и с 4 поредни точки поведоха с 12:7 и задържаха тази преднина до второто прекъсване за 16:11. Нашите се доближиха на 4 точки при 14:18, но тогава последва нова дълга серия на САЩ, за да стане резултатът 23:14 и след това геймът да завърши с 25:15.

Във втория пореден тайбрек, в рамките на два дни, психическите и физическите сили на българките изглежда свършиха и те вече нямаха шанс срещу опитния си съперник. Полетата бяха разменени при 8:3 в полза на САЩ, а защитаващите титлата си американки затвориха мача с 15:8, с което си гарантираха и място във финалната шестица на турнира.