Мъжкият национален отбор по волейбол на България постигна страхотна победа с 3:2 (22:25, 22:25, 25:20, 26:24, 18:16) срещу домакина на европейското първенство Полша и се класира за 1/4-финалите на турнира.

Нашите изоставаха в резултата с 0:2 гейма и по нищо не личеше, че ще успеят да затруднят противника си пред препълнените трибуни в Гданск. Със страхотен отборен дух обаче българите спечелиха три поредни гейма и стигнаха до следващия етап на турнира, където ще се изправят срещу стария си познайник Германия, от който загубиха в групите с 2:3.

Двубоят започна равностойно точка за точка, но Полша успя да се откъсне с две точки при 6:4, след което Скримов прати топката в аут, а Курек успя да неутрализира атака на Соколов и с единична блок, което донесе преднина от 8:4 за Полша при първото техническо прекъсване.

Лошата серия за България продължи и след почивката, когато домакините поведоха с 9:4 след нова отлична блокада на Курек. Разликата от 3-4 точки се запази за радост на препълнената зала "Хала Ерго Арена Гданск", но нашите постепенно стабилизираха играта си и с три поредни точки намалиха резултата от 10:14 на 13:14.

Йосифов докосна мрежата и поляците направиха 15-а точка, но блокаут на домакините донесе 14-а за България. Логичното се случи и при 16:16 нашите волейболисти изравниха след отлична единична блокада на Йосифов, а при 18:17 успяха да стигнат до пълен обрат след перфектно отиграване на Алексиев.

Поляците не се отказаха и си върнаха водачеството, като поведоха с 23:21 след атака в аут на Соколов, след което Полша поведе с 1:0 след 25:22.

Началото на втората част отново бе равностойно без нито един от отборите да се откъсне в резултата. Все пак България се оттегли с точка преднина при първия технически таймаут - 8:7. Преднината на нашите набъбна и на две точки, но поляците не се предадоха и наваксаха изоставането си, а при 12:11 успяха да поведат.

Водачеството в гейма отново се смени, а при 16:14 българските национали дръпнаха с две точки. Поляците зарадваха феновете си с няколко важни точки, които изравниха резултата, но при 17:17 момчетата на Камило Плачи матираха домакините с две поредни отлични отигравания и България отново поведе с две точки.

Ефективността на поляците при контраатаките обаче им донесе актив от две поредни разигравания и те отново догониха съперника си - 19:19. Обратът стана пълен при 21:20, а след още две атаки домакините увеличиха аванса си на 23:21, задържаха преднината си и взеха и втория гейм с 25:22.

Българските волейболисти явно се отпуснаха в началото на третата част, когато започнаха вихрено и се оттеглиха с цели 4 точки преднина на паузата - 8:4, авансът ни нарасна на пет точки при 10:5, а при 14:8 - на шест. Домакините бяха в пълен нокдаун, което бе използвано от нашите и при 16:8 България се оттегли с осем точки преднина при второто техническо прекъсване. Нашите успяха да удържат аванса си, въпреки че играчите на Полша пробваха с всички сили да затворят мача, като в крайна сметка спечелиха с 25:20.

Добрата игра на България продължи и в 4-ата част и те се оттеглиха при 8:5 в наша полза при първата пауза. Разликата стана 4 точки при 11:7, което принуди поляците да спират устрема ни с таймаут. Тактиката сработи, но въпреки това нашите волейболисти не се предадоха и удържаха до 16:14, когато играта бе прекъсната за втората техническа пауза. Ситуацията стана сложна, когато Полша успя да стигне до 17:18, но с две поредни точки волейболистите ни отново си върнаха аванса - 20:17. Интригата обаче се завърза в края, когато домакините се приближиха само на точка - 22:23. Камило Плачи взе почивка, но блокаут изравни резултата - 23:23. Равенството се запази и при 24:24, но с две решаващи точки България стигна до тайбрек - 26:24.

Нашите стартираха устремно и в петия гейм и след две уникални блокади на Теодор Тодоров България дръпна с 3:0. Скримов с безупречна атака направи 4:1, но Соколов сбърка. Последва удар на Скримов в блокадата на поляците и резултатът стана 3:4, но пък Курек сбърка от сервис. Домакините вдигнаха оборотите и стигнаха до 5:5, а след лошо подреждане на нашата блокада противникът успя да обърне всичко в своя полза - 6:5, а по-късно се оттегли за почивка при 8:6. Поляците поведоха с 9:6, но на сцената се появи Цветан Соколов и резултатът не само, че бе изравнен, но дори стигнахме и до обрат - 10:9. Полша не се даваше и резултатът стана 13:13, а противниците ни спасиха три мачбола при 14:13, 15:14  и 16:15, но капитулираха за 18:16.

Съставите:

ПОЛША: Лукаш Жигадло, Гжегож Боциек, Михал Винярски, Бартош Курек, Марчин Можджонек, Пьотър Новаковски - Павел Заторски-либеро

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Алексиев, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Николай Николов - Теодор Салпаров-либеро