Трима българи спечелиха престижната волейболна награда "Златният глобус" на авторитетния италиански сайт volleyball.it. Отличието се връчва за най-добрите треньор и състезатели по постове за изминалия сезон 2012/2013 в италианската Серия А1, която имахте възможност да гледате в каналите на bTV Media Group.
Българските призьори са Цветан Соколов, Матей Казийски и Радостин Стойчев.

Схемата за избор на най-добрите бе изградена в анкети, в които на всяка позиция бяха противопоставяни по двама играчи (или треньори), а читателите избираха кой продължава напред. Така до финалите достигнаха тримата българи.

Соколов игра в Кунео през изминалия сезон, но сега ще се върне в Тренто

Игралият за Кунео през миналия сезон Цветан Соколов бе избран за най-добър диагонал, а на своя финал той бе предпочетен пред звездата на Мачерата Иван Зайцев с 56 срещу 44 процента (1131 срещу 889 гласа).

Капитанът на Тренто през миналия сезон Матей Казийски бе по-убедително избран за най-добър посрещач с 64 срещу 36 процента (1269 срещу 701 гласа) пред Кристиан Савани от Мачерата.

Извелият Тренто до шампионската титла Радостин Стойчев също стана категоричен победител в класацията за най-добър треньор с 65 срещу 35 процента (1178 срещу 646 гласа) пред наставника на Мачерата Алберто Джулини.

В останалите категории спечелиха още двама състезатели на Тренто – Рафаел де Оливейра за най-добър разпределител и Емануеле Бирарели за най-добро либеро. За най-добър център бе избран Салваторе Росини от Латина.