Волейболистите от националния отбор на България победиха Република Корея с 3:1 (25:21, 27:25, 22:25, 25:21) в Жеонжу в мач от Група "Д" на Световната лига за мъже.

Селекционерът на държавния ни тим заложи на познат състав, като единствената разлика в отбора в сравнение с мачовете срещу Египет бе завръщането на капитана Пламен Константинов сред титулярите.

Останалите в стартовата шестица бяха Матей Казийски, Андрей Жеков, Владимир Николов, Евгени Иванов, Христо Цветанов и либерото Теодор Салпаров.

Разпределителят Андрей Жеков влезе в игра, след като му бе поставена обезболяваща инжекция в десния крак. Жеков получи много лошо резтежение два дни преди тима да замине за Репулика Корея.

Над 4000 фанатизирани зрители подкрепяха домакините в тази среща, която започна напълно равностойно. Равенството в резултата се задържа до 7:7, когато националите поведоха с 8:7 при първото техническо прекъсване.

След отлична игра на Владимир Николов в атака и на сервис България поведе с 3 точки преднина при второто техническо прекъсване 16:13. Момчетата на Мартин Стоев увеличиха преднината си на 5 точки при 18:13. След добри изяви на Пламен Константинов и Матей Казийски България успя да затвори първата част с 25:21. Единствената смяна, която направи селекционерът на България Мартин Стоев в края на гейма, бе влизането на Красимир Гайдарски на мястото на Андрей Жеков, съобщи радио ”Гонг”.

""/

Вторият гейм започна изключително равностойно. Все пак България водеше макар и с точка – 8:7 при първото техническо прекъсване. Две точки беше най-голямата преднина за отбора воден от Мартин Стоев за 11:9. След това Република Корея изравни - 11:11 и в следващите минути равенството се поддържаше и от двата тима. Домакините успяваха да поведат с по една точка при 21:20 и 22:21. Корейците първи стигнаха до възможност да затворят гейма при 24:23. България обаче успя да спаси гейма и се възползва при първата възможност да спечели втората част с 27:25.

""/

Третата част започна с превес на домакините от Република Корея. Те поведоха в началото с 3:1 и 4:2 точки. Последваха 3 поредни точки за България – 5:4. Волейболистите ни имаха 2 точки преднина при първото техническо прекъсвнане – 8:6. Момчетата на Мартин Стоев дръпнаха с 4 точки при 11:7. При второто техническо прекъсване разликата отново бе 2 точки в наша полза – 16:14. Домакините поведоха за първи път при 20:19, след като Сунг-Мин Муун записа три поредни точки от директно от начален удар, съобщи радио ”Гонг”. След това корейците успяха да наложат волята си и спечелиха третата част с 25:22.

Четвъртият гейм отново започна равностойно. Равенството в резултата се движеше до 7:7. Нашите поведоха с 8:7 при първото техническо прекъсване. След това Република Корея дори дръпна с 11:10. Момчетата на Мартин Стоев обаче отново поведоха при второто техническо прекъсване с 16:15. След два аса на Пламен Константинов преднината нарастна на 18:15. Без особени проблеми България успя да затвори гейма с 25:21 и с това спечели мача с 3:1 гейма. Това бе трета поредна победа за България в Световната лига за мъже, с което остава начело в Група ”Д” заедно с отбора на Куба.

""Владимир Николов бе най-резултатния волейболист на България с 21 точки, 4 от които бяха постигнати директно след изпълнение на начален удар. Капитанът Пламен Константинов също се отличи с 4 аса (общо 8 точки). Край мрежата неоспорим №1 бе Христо Цветанов, който записа 7 успешни единични блокади (общо 11 точки). Още два блока добави Евгени Иванов (общо 11 точки). Най-резултатният волейболист в мача обаче бе кореецът Сонг-Мин Муун с 22 точки (3 аса).

В другата среща от Група ”Д” Куба са наложи над Египет у дома с 3:0 (25:18, 25:18, 25:12).