Националният отбор на България за мъже победи Китай с 3:1 гейма в мача от III кръг на Група ”Д” на Световната лига във Варна.

Възпитаниците на Мартин Стоев спечелиха първата част с 25:16. Във втората, обаче гостите измъкнаха успеха с 25:19. Третият гейм бе отново за България с 25:22. Българските волейболисти бяха още по-убедителни в 4-ия гейм и го спечелиха с 25:17.

""

Българският отбор започна добре мача и поведе с 2:0. След изравняването на Китай, последва серия от четири изключително прецизни сервиса на Жеков, които затрудниха максимално китайците. Това позволи на националите ни да поведат с 6:2. При второто техническо прекъсване при 16:8 българската атака и блокада действаше безотказно. Отличната игра за националите ни не оставяше никакви шансове на гостите. През първата част
страхотна игра показа Боян Йорданов, отбелязал 6 точки, както и блокадата на Цветанов и Гайдарски. Българите спечелиха частта за малко повече от 19 минути.

""/

Противно на очакванията волейболистите на Китай поведоха с 4:1 във втората част. Българският отбор изравнява на три пъти, след което взе всичко в свои ръце и поведе в резултата. За разлика от първата част обаче, китайците играха много по-съсредоточено и успяха да затруднят българите и с начален удар. Блокадата на Китай също беше на много високо ниво. Това позволи на гостите не само да изравнят до 12:12, но и да поведат
с 3 точки аванс при второто техническо прекъсване - 16:13. След него гостите надиграха националите ни и в нападение, и в защита, а началните им удари ставаха все по-мощни и точни. В крайна сметка гостите заслужено спечелиха гейма с 25:19.

""/

В третия гейм отново китайците поведоха с 6:2. След няколко добри отигравания обаче българите изравниха до 8:8, след което поведоха в резултата. Гостите обаче не се предаваха и на три пъти изравняваха в резултата. В този момент най-сериозното оръжие на българите се оказа силният начален удар. Макар и трудно, домакините успяха да вземат третия гейм с 2 точки разлика в своя полза.

""/

В четвъртата част българите бяха далеч по-убедителни, в сравнение с предишните два гейма. Националите играха отлично и в защита, и в нападение. Блокадата им почти не пропускаше топка. С разнообразни атаки в нападение отборът ни тотално разколеба гостите. До второто техническо прекъсване България водеше с 16:10. Постепенно българите увеличиха аванса си със 7 точки. В края на частта треньорът Мартин Стоев даде почивка на основните състезатели, а резервите спокойно доиграха двубоя.