От Българската федерация по волейбол решиха да отговорят на обвиненията за финансови измами с декларация, в която подробно се обяснява тяхната гледна точка по въпроса.
Ето и какво се казва в декларацията на Управителния съвет на Българската федерация волейбол (публикуван без редакторска намеса):

"Близо година Българската федерация по волейбол бива притискана, а българското общество бива занимавано с един измислен казус. Тези дни поредната поръчкова информационна "гозба" отново бе извадена на масата. По тази причина УС на БФВ отново е принуден да даде някои пояснения.

Миналото лято, по личното нареждане на бившия финансов министър Симеон Дянков, Агенцията за държавен и финансов контрол бе пратена на проверка в БФВ, отнасяща се до спазването на Закона за обществените поръчки. Надзорът върху работата на Инспектората бе възложен лично на уволнената преди дни шефка на АДФИ Теменужка Петкова. По-нататък тези проверки се разпростряха и до други спортни федерации. БФВ заяви на инспекторите своето категорично становище, което те не приеха, а именно - БФВ не е длъжна да обявява обществени поръчки, тъй като съгласно ЗОП обществени поръчки трябва да обявяват Публично правните организации. Според з 1, т. 21 от Допълнителните разпоредби на ЗОП, Публичноправна организация е юридическо лице, финансирано над 50 процента от държавния бюджет. Във връзка с това публикуваме документи, от които се вижда, че за 2011 г. средствата, предоставени от държавния бюджет са 1 102 626 лв., а общите приходи на БФВ са 5 081 105 лв.

Елементарната сметка показва, че средствата, предоставени от държавния бюджет на БФВ, са около 25 процента. Въпреки че не се смята за виновна, БФВ плати незабавно 10-те акта за административни нарушения, съставени й от АДФИ, - 6 срещу БФВ. Платените са и 4 акта срещу представляващия БФВ – Председателят на Управителния съвет. В същото време Федерацията заявява, че ще представи аргументите си в съда и ще настоява да й бъдат възстановени с лихвите платените 60 000 лв.

Що се отнася до внушенията, че прокуратурата се занимава с въпросния казус, УС заявява, че това е пълна измислица. За по-силен ефект към казуса с обществените поръчки е пришити казусът с измисленото "Несъответствие" за сумата, която БФВ е отчела като приход от Световната лига през 2011 г. Ето защо и по този "Казус" публикуваме оригиналния документ, издаден от Световната федерация по волейбол, указващ приходите и разходите на БФВ от участието в Световната лига за 2011 година. От този документ се вижда, че като се направят няколко елементарни действия по събиране и изваждане, несъответствие не се забелязва. В раздела "Приходи" фигурира сумата от 1 369 026,70 щ.д., а в раздела "Разходи" сумата от 827 420,00 щ.д. , като в нея основно е включена изискуемата за заплащане сума от 800 000 щ.д. за притежаване на рекламни права. Всеки ученик може да извади по-малката сума от по-голямата и да получи разликата от 541 606,70 щ.д., колкото фигурира в раздела "Баланс" на цитирания документ и колкото е отчела и БФВ пред АДФИ. А приход от 1 369 026,70 се мержелее само в главите на някои "добронамерено настроени" към БФВ журналисти. Тъй като постоянно се задава въпросът на какво основание са преведени тези 541 606,70 щ.д. и къде, отговаряме: на основание договорът, подписан между БФВ и FIVB и по банковата сметка на БФВ в банка ДСК на 20.10.2011 г. Постъпилата сума е осчетоводена в БФВ, съгласно изискванията на Закона за счетоводството, като приход от участието на българския национален отбор в Световна Лига 2011 г.

БФВ не е получавала от FIVB сумата от 950 000 щ.д. за второто място на отбора ни в междуконтиненталната фаза на Световната лига 2011. Суми от 1 000 000 щ.д. за първо място до 850 000 щ.д. за 4-то място, за същата тази фаза на Световната лига 2011, не са изплащани на нито една федерация, тъй като нито една от тях, а най-малко българската, е внесла предварително 800 000 щ.д. за притежаването на рекламни права.

За сравнение публикуваме и баланса за 2012 г., от който е видно, че Световната федерация е изоставила тази практика за осчетоводяване и "фамозните" 1 000 000 щ.д. вече не фигурират. Това обстоятелство БФВ е обяснила многократно, подкрепено със съответните документи от световната централа. Сумата от клеветническите твърдения никога не е била превеждана на БФВ, за да може с нея да се злоупотреби.

Тук можем да се запитаме: кой има изгода да се раздухват измислени скандали, зародени незнайно в чии мозъци и офиси точно преди старта на сезона на националните ни отбори, на които предстоят отговорни и важни състезания.

БФВ и нейният Управителен съвет за последен път се занимават с този несъществуващ "проблем", който е част от вредната кампания срещу най-успешния български колективен спорт и който обслужва само болни лични амбиции на определени хора. УС на БФВ искрено вярва, че българската прокуратура в най-скоро време ще излезе със становището си по този въпрос, за да се прекратят всякакви инсинуации".

Всички документи към декларацията са приложени в сайта на БФВ, секция Документи, подсекция Други.