В първия си турнир след успеха на Уимбълдън Цветана Пиронкова победи италианската тенисистка Анна Флорис с резултат 6:4; 7:6 на турнира в Палермо с награден фонд 220 000 долара. Първата ракета на България не стигна много лесно до успеха, тъй като игра с болки в гърба.

Пиронкова не започна добре и показа, че изпитва проблеми, което доведе до пробив на Флорис, която поведе с 3:1. Пиронкова спечели следващите два гейма, а при 4-3 италианката допусна цели три двойни грешки, Цвети проби и се стигна до ситуация, в която сервираше за първата част. Флорис върна пробива, но при 5-4 пловдивчанката получи сетбол, последва нова двойна грешка и след 50 минути игра Цветана поведе с 1:0 сета.

Във втората част полуфиналистката от Уимбълдън поведе с 5:2, но после се отпусна и се стигна до равенство 6:6. В последвалия тайбрек Пиронкова показа класата си и се наложи с 7:4.

За място на четвъртфиналите Пиронкова ще играе срещу 36-годишната американка Джил Крейбас, от която има две загуби на Ролан Гарос и Уимбълдън. Двубоят ще се играе в сряда. След победата си 1-ия кръг Пиронкова си осигури 2 950 долара от наградния фонд и 30 точки за ранглистата на WTA.