Новата партия, която ще учредим в неделя, няма да е на всяка цена срещу правителството. Дори напротив – ще се стреми да го подкрепя, доколкото политическите възгледи на двете страни го позволяват. Това заяви в студиото на  „Тази сутрин” евродепутатът, избран от листата на „Атака”, Димитър Стоянов, който ще прави политическа формация, която има за цел да е алтернатива "Атака".

Според Стоянов горчивият опит в Европа е показал, че държавите тръгват надолу, ако в условията на финансова криза се създаде допълнително политическо разделение и противопоставяне на всяка цена.

„Видяхме го в Италия, Белгия, Гърция... Много са страните, които тръгнаха назад заради политическите интереси. Прагматичният подход в момента е да има стабилни правителства, да не се предизвикват излишни сътресения – затова бихме подкрепили управляващите”, каза още Димитър Стоянов.

Разочарование от "Атака"

Стоянов, който е в конфликт с Волен Сидеров, обяви, че досега 20 общински структури на "Атака" са изразили готовност да се присъединят към новата партия.

Десетки други симпатизанти на националистите също се канят да станат последователи на новото движение. Причината – хората били разочаровани от „Атака”.

"Идеята за новата партия дойде от много хора – не само политически съмишленици, но и от националисти из цялата страна, както и от обикновени хора, които нямат нищо общо с политиката. Амбициите на всички нас е да не се зачеркват усилията, положени досега", коментира Стоянов. И обясни, че разцеплението в "Атака" е било резултат на лошия за партията изход от последните избори, а личните драми в семейството на Сидеров са били една малка част от проблема.

"Той ескалира, когато се видя, че "Атака" не може да вземе 4% от гласовете - т.е. ако не се промени нещо, няма да влезе в следващия парламент", поясни евродепутатът.

Ново начало

Димитър Стоянов не даде точен отговор дали ще оглави новата политическа формация. Лаконично обясни, че тя ще се основава на демократичен принцип, „за разлика от партията-майка” – т.е. нейните членове ще определят кой да ги поведе.

"Очаквам да ме изберат за председател, но това още не е решено. Засега ще бъде направена първа стъпка към учредяването на партията и ще се съобщи нейното име", каза Стоянов, отхвърляйки появилите се в медиите спекулации, че политическото движение ще се казва Съюз на свободата или Национален патриотичен съюз.

"Това е извадено от жълтата преса – няма да е топлова помпозно, нека остане за неделя. Името е избрано така, че да показва идеите на партията. Няма да е близко по звучене до Атака", увери политикът.

Той отказа да навлезе в конкретика по отношение на плановете му за изборите догодина и участието на новата партия в тях. Каза само, че дотогава има много време, но така или иначе е нормално "всяка една партия да се стреми към добри резултати, а след това има право да влиза в коалиция".

Димитър Стоянов бе отстранен от „Атака” миналата година, след като поиска оставката на лидера Волен Сидеров. Официалната причина бяха резултатите на партията на президентските и местните избори. Неофициалните – проваленият брак на Сидеров с майката на Стоянов – Капка Георгиева. Тя, заедно със сина си, е учредител на новата конкурентна на „Атака” партия.

Сред основателите й са и петима независими депутати, отцепили се със скандал от Сидеров - Борислав Стоянов, Валентин Николов, Димитър Карбов, Огнян Тетимов и Петър Хлебаров. Не е изключено в редиците на новата партия да се влее и Калина Крумова, също бивш член на парламентарната група на "Атака”.

Коментар от Капка

Междувременно Капка Сидерова коментира пред журналисти, че новата формация няма да е от лидерски тип, както е "Атака". Общинският съветник от СОС вижда сред естествените партньори на бъдещата партия всички политически формации, предлагащи конкретни действия за подобряването на състоянието на страната и излизането й от кризата. Тя обаче изключи ДПС от списъка на евентуални партньори.

Сидерова изрази съмнение във връзка с очакваното добро представяне на партията, която ще основава бившият еврокомисар Меглена Кунева. Според нея "г-жа Кунева няма да мине бариерата" от четири процента, тъй като всичко, което казвала било "само общи приказки".