Граждани на Пловдив подготвят колективен иск срещу общината заради мръсния въздух в града. Подписите се събират до 6 април, след което се очаква да започне и дело. Това каза за „Тази сутрин” адвокат Михаил Екимджиев, който ще представлява подалите иска граждани.
Той припомни, че според изследване на италиански статистически институт от 2010 г. Пловдив е градът с най-много финни прахови частици в Европа. За 2008 г. пък е отчетено, че от 366 дни 208 са били със завишени норми на прахови частици. Към момента има тенденция това да се увеличава 2,6 пъти.
Екимджиев уточни, че все повече хора в града се разболяват от алергии, бронхит, астма, туберкулоза. Онкологичните заболявания също са се увеличили. Той каза още, че искът няма имуществен характер, а е с цел да стимулира общината да работи по-добре.
Адвокатът посочи и кои са основните замърсители на въздуха в Пловдив. Според него това са зле организирания трафик в града, лошата хигиена по улиците и отоплението с въглища и дърва.
„До преди години Пловдив не се миеше. Улиците се почиствах с метли и така прахът се вдигаше във въздуха”, каза Екимджиев.
По думите му за периода от 2004 до 2008 г. са изразходвани 56 млн. лв. за решаване на проблема. Тази сума обаче не била похарчена по предназначение. Парите отивали основно за писане на програми, отчитане на резултати и мониторинг, който да съобщи на хората, че дишат мръсен въздух.
В отговор на обвиненията началникът на Дирекция „Екология” в общината Стефан Шилев разкри, че от миналата година са заложени мерки за намаляване на финните прахови частици. Улиците се мият пет пъти седмично, преасфалтират се 41 км. от пътната настилка и са вложени над 1 млн. лв за допълнително озеленяване на града.
Шилев добави, че около 60% от замърсяването идва от гражданите. Той посочи отоплението на дърва и въглища като основен фактор за увеличените емисии на финните частици прах. Именно затова се предвижда газифициране на Пловдив.