Възрастни хора стават престъпници, за да спасят живота и дома си. Как да реагираме, ако ни нападнат вкъщи и какви са правата ни при самозащита?
Филм на Стоян Георгиев "Моят дом, моята крепост?", който ще видим тази събота и неделя в bTV Репортерите, показва, че хората, попаднали в такава ситуация у нас, имат само два избора – да бъдат осъдени или да бъдат ограбени или убити. Трети избор държавата и законодателството не им дава, коментира авторът на филма Стоян Георгиев.
В САЩ например младата жена, която стреля и уби крадец в дома си, докато получаваше съвети от номера за спешни случаи 911, е чиста пред закона. Млад мъж, който дори нямал огнестрелно оръжие, но придружавал застреляния бандит, сега е обвинен за убийство.
Когато смъртта на някого настъпи по време на извършване на умишлено престъпление, придружителят му носи отговорност за тази смърт, обясни прокурорът.
Полицията казва, че това, което младата жена е направила е оправдано. А хората в квартала са напълно съгласни. Майката не спира да получава подаръци, детски дрехи и симпатии от хората в града. Този драматичен сюжет по американски се разиграва през януари тази година.
Какво би се случило в България?
70-годишния Махмуд Местан от крумовградското село Свирец е бил нападнат по идентичен начин в дома си преди 4 години. Махмуд е единствения жител на планинската махала. Подобно на Сара от Аризона успява да се обади на полицията докато нападателите разбиват вратата на дома му.
Махмуд има законна пушка и стреля, за да се защити. Тук свършват приликите с американската история. Според българското законодателство Махмуд е престъпник, само защото е защитил живота и дома си.
След като плашат Махмуд до смърт нападателите разбиват вратата и влизат в стаята на 70-годишния мъж. Осветяват го с прожектор в очите, заплашват да го запалят с бензин и му заповядват да им даде всичките си пари.
Махмуд прострелял един от нападателите в крака с ловната си пушка. Животът на крадеца останал вън от опасност.
Тогава идва полицията. Вместо помощ и поздрави, че е опазил живота и дома си, Махмуд е арестуван. Остава два дни зад решетките. След това е осъден за нанасяне на телесна повреда на нападателя. Две години условно след споразумение с прокуратурата.
За този, който разбива дома му и го напада в собствената му къща няма дори повдигнато обвинение, защото не е откраднал нищо и защото е представил медицинско в съда, че е луд.
Българската държава разглежда крадеца като жертва
А Махмуд – като престъпник. Неприкосновена ли е частната собсвеност в България тогава?
„Формално се води, че е неприкосновена, но неформално, когато се касае за пределите на неизбежната самоотбрана се оказва, че не можеш да я защитиш с огнестрелно оръжие”, призна съдията, осъдил Махмуд - Иван Йорданов. И призна, че в България популярната фраза „Моят дом - моята крепост” не важи.
Още за правата ни - гледайте филма на Стоян Георгиев в bTV Репортерите в събота и неделя, 17 и 18 март, от 19:30 ч.