Младите специалисти по медицина бягат от България и до голяма степен това се дължи на лошо уредената система за специализация. Такава причина за емигрирането на току-що завършили лекари изтъкнаха в „Тази сутрин” д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването и Ангелина Бонева, пациентка, осъдила държавата за липса на животоспасяващ онкологичен медикамент.

„Младите, току-що излизащи от университетите лекари не могат да практикуват професията си, ако нямат специализация от поне 4-5 години, така е по закон. През цялото това време те трябва да плащат за специализацията си на университета около 180 лева, ако са частна поръчка, а ако са държавна поръчка, получават около 300 лева стипендия. Сами разбирате, че това е подигравка с труда им и точно заради тези условия много от тях напускат страната”, обясни как работи системата д-р Кацаров.

За да се помогне на най-кадърните специалисти и за да се насочи общественото внимание към проблема Центърът за защита правата в здравеопазването обявява 12 годишни стипендии от по 300 лева на месец, които ще се дават в памет на покойната Теодора Захариева, основател на центъра. Стипендиите ще се връчват на млади лекари-специализанти, които ще бъдат селектирани чрез есета.

„Защо си заслужава да останеш да работиш в България? Така формулирахме темата на есето, което ще определя получаването на стипендиите тази година. В условията на живот и работа в страната ни ще е трудно да се намерят аргументи, но все пак това е една мотивация за завършващите студенти по медицина. 18 юни е крайният срок за документите”, каза още Кацаров.

Лекарят обясни, че когато той е завършвал образованието си, специализацията е била много по-добре уредена.

„Тя вървеше успоредно с практиката ни, не се откъсвахме от работата си, просто продължаваше по-дълго. Случи се така обаче, че 3 години нямаше специализация изобщо - от 2005 до 2008 г. А след това беше измислен настоящият модел, който не е никак добър”, коментира още д-р Кацаров.

Ангелина Бонева пък обърна внимание на проблема с липсващите лекарства за онкоболните. В момента не бил в наличност важният медикамент Флорорацил, а хората се оплаквали, че не могат и да си го купят сами, защото не се предлага на свободния пазар. Говорено е с един от производителите, но резултат все още няма.

„В центъра обаче най-често постъпват оплаквания от грубо и лошо отношение и това е жалко за цялото ни здравеопазване”, каза в Заключение Бонева.

Теодора Захариева е първият пациент в България, който осъди държавата за това, че не получава адекватно лечение. След 13-годишна битка с рака, тя почина на 7 януари тази година на 46 години.