Общо над 11 хиляди са подадените молби за временно пребиваване в България от началото на годината. Числата са около два пъти повече от данните за 2014 г. Това заяви в студиото на „Тази сутрин” председателят на Агенцията за бежанците Никола Казаков.
Над 4600 от подадените молби са на сирийски граждани. С приблизително равен брой са Ирак и Афганистан със съответно по 2600 и 2500 молби.
Броя на иракските граждани потърсили убежище в страната е нараснал около три пъти в сравнение с 2014 г. По думите на Казаков не всички тези хора са икономически имигранти. Той напомни, че част Северен Ирак е обхваната от военни действия. Хората, идващи оттам, бягат от война и могат да получат убежище в България.
Казаков призна, че заедно с бежанските маси преминават и икономически имигранти. Той обясни, че по време на интервюто, през което минава всеки мигрант, стават ясни причините за пътувнето му. Българските власти отказват закрила на икономическите мигранти и ги препращат към дирекция „Миграция” на Министерството на вътрешните работи.
Капацитета на центровете за настаняване на бежанци са запълнени на 48 % според Казаков. При нужда Агенцията за бежанците може да освободи до 6500 легла.
Председателят на Агенцията за бежанците обясни, че вече е ясно какво ще бъде разпределението на квотата от 852-ма бежанци, които бяха договорени на извънредна среща в Брюксел.
Казаков поясни, че едва три процента от бежанците в България имат висше образование. 59 процента от тях са в активна трудоспособна възраст – между 18 и 34 години.
Въпреки кампанията за записване на децата на бежанците в български училища, едва осем от 893 деца са били записани в школа в страната, допълни Казаков. По думите му основната причина за това е нежеланието на мигрантите да остават в страната.
Според председателя на Агенцията за бежанците основната причина България да не е залята от бежанските потоци е заради стриктното охраняване на границите ни и фактът, че българските власти ги регистрират. По този начин съществува риск за мигрантите дори и да се отправят към Западна Европа, да бъдат върнати в страната на по-късен етап. Втората основна причина за относително спокойната ситуация с мигрантите в България е социалната система в страната и нейната относителна слабост.
Казаков коментира, че очаква броя на бежанците, търсещи убежище, да нарасне през зимните месеци. По думите му броя на молбите за закрила може да достигнат до 15 хиляди до края на годината.
Той подчерта, че България получава парична помощ от ЕС, за да изхрани мигрантите в страната. По думите на председателя на Агенцията за бежанците общата сума ще достигне 14 милиона – шест от държавния бюджет и още осем от Европа.