„Употребата на райски газ, смесен с алкохол, може да завърши с фатален край.“ Това обясни Доц. д-р Светлан Дерменджиев, началник на клиниката по токсикология към УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив. Той направи този коментар на фона на поредния случай на колабирал тийнейджър в дискотека в града.
17-годишно момче загуби съзнание за повече от час в пловдивската дискотека, където беше извършен и голият обиск. Баща му заяви, че той е употребил алкохол и райски газ.
„Райският газ е известен от преди повече от две столетия като средство за забавление, каквото е било първоначалното му използване в средите на интелектуалците преди повече от век. Той може да се превърне в опасен токсичен агресор за човешкото здраве, особено при младите хора. Това съединение предизвиква и притежава наркотичен ефект. То може да предизвика потискане на съзнанието и поради функционалната незрялост на нервната система в детска възраст може да доведе и до рискове за здравето и за живота“, обясни доц. Дерменджиев.
A eкип на bTV направи проверка в столичните заведения в София.
Малко след полунощ събота срещу неделя. Дискотека в Студентски град. Минути след като наш екип влиза, попадаме на момичета, които обикалят масите с флакон, балони и капсули с райски газ. Ние също си купуваме от тях. За 6 лв. на балон. Собственикът на нощното заведение отрече в него да се продава райски газ.
„Няма такова нещо още откогато е станала забраната ние сме забранили да се продават такива неща. Въобще не знам дали тези кадри са сегашни, дали не са. Почти съм на 90% сигурен, че това не е от сега и са стари кадри, но щом твърдите вие, аз ще си направя своето разследване и ще взема мерки. Ние продаваме алкохол, продаваме и безалкохолни, продаваме и ядки и много други неща, но не можем да бъдем пъдари. Всеки вкъщи трябва да си възпита децата - какво да употребяват, какво да взимат, защото ние носим отговорност за това какво се случва в нашия клуб, но може ли на 200 деца ние да бъдем отговорни за техните действия“, каза Петко Димитров, собственик на клуба.
От асоциацията на заведенията настояват законът да бъде спазван, а институциите да правят повече проверки.
„Няма как отговорността да пада върху асоциацията или върху всички заведения. Трябва да се установи кое заведение е нарушител и то да понесе санкция. Закона ясно е казал - какво има право да се продава, какво няма и каква е санкцията“, обясни Ричард Алибегов, председател на Българска асоциация на заведенията.
bTV потърси отговорните за проверките институции КЗП и РЗИ, но не успя да се свърже с тях. Експерти предупреждават, че употребата на райски газ крие сериозни рискове.