„Ако заплахите на Съединените щати относно електроцентралите на Иран бъдат реализирани, Ормузкият проток ще бъде напълно затворен и няма да бъде отворен отново, докато разрушените ни електроцентрали не бъдат възстановени“
Коментарите идват, след като американският президент Доналд Тръмп по-рано предупреди, че САЩ „ще ударят и унищожат електроцентралите“ на Иран, ако Ормузкият проток не бъде „напълно отворен“ в рамките на 48 часа
Миналата седмица Тръмп каза пред „Файненшъл таймс“, че НАТО може да има „много лошо бъдеще“, ако съюзниците не помогнат за осигуряването на безопасно преминаване на търговските съдове през Ормузкия проток
Финансовият министър описа тази мярка като строго ограничено, краткосрочно разрешение, което следва намерението на президента Доналд Тръмп да „максимизира енергийния поток към света“ и да гарантира стабилността на пазара
Тръмп настоя, че Вашингтон има преимущество във войната, която продължава вече три седмици, въпреки че Иран на практика е блокирал Ормузкия проток – ход, който доведе до скок на световните цени на петрола