Цените на петрола се повишиха на 18 май, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди Иран, че „времето изтича“, докато преговорите за прекратяване на войната остават в застой.
Сортът Брент поскъпна с 1,7% до 111,13 долара за барел, а американският лек суров петрол се повиши с 2,1% до 107,62 долара, съобщи Би Би Си.
Пазарите остават нестабилни, след като Иран на практика затвори Ормузкия проток в отговор на американските и израелските удари, започнали на 28 февруари. През стратегическия морски маршрут обичайно преминава около една пета от световния износ на петрол и втечнен природен газ.
„По-добре да побързат, иначе няма да остане нищо от тях“, написа Тръмп в социалните мрежи. „Времето е от съществено значение!“
Ирански медии съобщиха, че Вашингтон не е направил конкретни отстъпки по предложенията на Техеран за прекратяване на конфликта, а липсата на компромис може да доведе до „задънена улица“ в преговорите.
Според „Аксиос“ на 19 май Тръмп ще проведе среща със съветниците си по националната сигурност, за да обсъди възможни военни действия срещу Иран.
Поскъпването на енергията засили опасенията от инфлация и доведе до ръст на доходността по държавните облигации в САЩ, Япония и Европа.
Главният икономист на Rystad Energy Клаудио Галиберти предупреди пред Би Би Си, че светът е изправен пред „лято на болка“, ако Ормузкият проток остане затворен.
Конфликтът вече засяга и авиокомпаниите. Ryanair съобщи, че несигурността около Ормузкия проток затруднява прогнозите за бизнеса, а цените на част от самолетното гориво вече са скочили заради войната.
Междувременно Обединените арабски емирства обявиха, че удар с дрон е предизвикал пожар край атомната централа „Барака“ в Абу Даби. Няма пострадали и не е отчетено повишаване на радиационните нива.



