1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,131.6

Русия налага еднократен данък, за да събере 300 млрд. рубли от олигарси

Свят

Кои ще бъдат засегнатите компании

Кремъл въвежда извънреден данък върху големите компании, за да събере около 300 млрд. рубли (3,6 млрд. долара) от руските олигарси, докато заради войната в Украйна страната продължава да търпи финансови загуби, пише Financial Times.

Предложеният данък, очертан в проектозакон, ще изисква от руските компании, реализиращи печалби от повече от 1 млрд. рубли годишно от 2021 г., да плащат еднократен данък на стойност до 10 % от печалбите си.

Очаква се планираният налог да удари най-тежко металургията и производството на торове в Русия.

Високопоставен служител на кабинета твърди, че идеята за таксата е дошла от самите компании, които са осъзнали, че са направили „гигантски“ печалби през този период, които трябва да бъдат правилно обложени.

Този ход е част от поредица от мерки за укрепване на хазната на Кремъл, след като спадът в приходите от петрол, заради западните санкции и скокът на свързаните с войната разходи за отбрана доведоха до бюджетен дефицит на Русия от 3,41 трлн. рубли през първата половина на тази година.

„Те разбират, че са имали огромни извънредни печалби за 2021 и 2022г., просто огромни, по-големи от бюджета“, казва в интервю пред РБК първият вицепремиер на Русия Андрей Белусов, цитиран от Интерфакс. Той допълва още, че „много от тях са истински патриоти, независимо от това какво казват хората за тях. Те се идентифицират много тясно със страната“.

Въпреки че парите няма да отидат директно за финансиране на инвазията в Украйна, новият данък показва нарастващото влияние на руската държава върху големия бизнес, докато консолидира контрола върху икономиката.

Най-големите металургични, минни и химически компании в Русия отхвърлиха плановете за подобен данък през 2018 г., който щеше да събере допълнителни 7,5 млрд. долара за социални разходи.

Руските олигарси приемат противоречиво предложението и лобираха в продължение на месеци за смекчаване на мярката.

Държавната Сбербанк, най-големият кредитор в Русия, също ще бъде засегната от новия данък. Въпреки че повечето от руските олигарси са засегнати от западните санкции, много от техните промишлени и селскостопански конгломерати са избегнали ограниченията, благодарение на важната роля, която играят в глобалните вериги на доставки.

Износителите на петрол и газ, чиито печалби представляват около 45 % от приходите на руския бюджет, вече са изправени пред допълнителни данъци, за да компенсират недостига. Газпром, руският газов монополист, изплати еднократен дивидент от 21 млрд. долара миналата година на фона на рекордни печалби и трябва да плати допълнителни 1,8 трлн. рубли през следващите три години като нов данък върху износа на газ.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии