„Чапулджу" – това е паролата на протеста на площад „Таксим” в Истанбул, залят от гражданско недоволство и обилно количество сълзотворен газ пред последните дни.
„Здравей, чапулджу", „Хайде, отиваме при чапулджиите", „Тази нощ ще бъда чапулджия" - тези и подобни изрази се чуват по всяко време на денонощието сред хилядите хора, които участват в протестите за парка „Гези” в Истанбул, прераснали в най-бурните демонстрации досега срещу правителството на премиера Реджеп Тайип Ердоган, откакто дойде на власт през 2002 г., пише БТА.
„Чапулджу" означава мародер на турски и се счита за много обидна дума, която се употребява в махленския речник, по-рядко от средната класа турски граждани.
Турският премиер Ердоган бе първият, който я употреби в публичното пространство. В самото начало на протестите той нарече участниците в тях „пет-шест чапулджии", т.е. мародери, и така към конкретното недоволство на младите хора от неговия авторитарен стил се прибави и емоционален взрив, който доведе до публични подигравки срещу Ердоган, взимането му на подбив от страна на хиляди хора.
Думата „чапулджу" стана паролата-символ на протестите срещу Ердоган. Така че потребителите в Туитър, наречен от Ердоган нарече „главната беля", прибавиха думата чапулджу към личните си имена.
През последните дни в над 10 милиона есемеси и туитове се споменава думата чапулджу и тя надхвърли границите на Турция. Независим телевизионен канал, който снощи започна да предава на живо специално от парка „Гези” и се излъчва пак от този парк чрез сателит и интернет, бе наречен Чапул ТВ.
„Създадохме Чапул ТВ като алтернатива на традиционните медии, защото особено в началото те спуснаха пълно информационно затъмнение и обслужват интереси на едни или други групи и партии. Нарекохме нашия канал Чапул, защото Ердоган бе този, който си послужи с това обидно определение за хората тук. Така че той си е виновен. Ние сме достъпни и отворени за всички. Сега хората, които ни гледат на живо, научават всичко, което става тук, всеки може да участва в нашите предавания,” казват създателите на канала.
Халк ТВ (Народна телевизия) е друг независим телевизионен канал. Той пръв съобщи за съпротивата в парка „Гези”. Излъчва предаванията си чрез интернет и скайп. Макбуле Дженгиз, която е единственият репортер в Халк ТВ, казва, че около 60 000 души гледат техните предавания.
Самата Макбуле участва в демонстрациите. „Ето, вижте, и на моята ръка е написана кръвната ми група, както на всички протестиращи тук. Това е един символ срещу ситуацията, до която ни докара правителството. Правителството използва сълзотворен и лютив газ срещу протестиращите и това е много жестоко. Протестиращите искат свобода, а правителството се опитва да ги потисне. Ние сме мирни, а правителството е безпощадно", казва тя.
Протестите, които започнаха в парка „Гези” и се превърнаха в масово движение на съпротива срещу Ердоган и правителството, нямат политически, но имат идеологически характер. Идеология, в основата на която стои съпротивата срещу властта на Ердоган и намесата му в живота на хората, и не на последно място срещу правото им да имат свободен достъп до информация. Това доведе до създаването на алтернативни медии, които сигурно ще продължат да се увеличават.