Ново мощно земетресение удари Хърватия. Потвърдените жертви са вече седем - една от тях е дете, загинало в епицентъра на бедствието.
Трус с магнитуд 6,4 по Рихтер удари отново между градовете Сисак и Петриня в 13:20 ч. българско време. Епицентърът е на 47 километра югоизточно от Загреб, където също са нанесени сериозни щети.
Вторичните трусове продължиха цял следобед. В района вече са президентът и премиерът на страната.
То е първото толкова сериозно от 140 години насам. Няма данни за пострадали български граждани.
Зад бедствието се крият много човешки истории. Известната хърватска певица Лана Юрчевич случайно запечатва момента на труса по време на живо включване в „Инстаграм“.
Трусът прекъсна и пресконференцията на кмета на Сисак. В град Петриня земетресението отнема живота на 12-годишно момиче. Под развалините остават затрупани хора. Чуват се викове, казват спасителите.
Хора скачат от покривите, които ремонтират след вчерашния трус. Отекват сирени на аварийни екипи и пожарникари.
Град Сисак също е в руини. Рухнало е кметството и покривът на болницата в града.
В Загреб, на 50 километра от епицентъра, бившият футболист Ваня Джаферович сравнява вчерашния трус с днешния.
„Беше доста по-страшно. Беше много по-дълго и по-продължително, отколкото вчера. Около 20 секунди цялата къща се тресеше. Взехме децата веднага. Излязохме с колата, махнахме се от вкъщи, сега вече се прибираме. Тук е тотален колапс в Загреб, не могат да се разминат колите, линейки не могат да минават, страшно е положението“, разказа Джаферович.
Военни помагат за справяне с щетите. Сградата на Министерството на отбраната е сериозно повредена, евакуирана е болница.
„Ужасно беше! Започнаха да падат парчета от стените. Всичко в болницата се тресеше. В стаята бяхме с една жена, детето й беше на системи, издърпахме системите, за да го спасим. Страшно!“, разказва местна жителка.
Нешко Нешев от Загреб разказва, че хората не смеят да се приберат.
Сред българската общност в страната няма пострадали, но връзката с нашите сънародници е била затруднена заради липсата на ток и нарушените комуникации. А тази сряда в района се окачва силна буря с дъжд и сняг.
В Хърватия вече се организират в помощ на засегнатите. Местни хора предлагат в социалните мрежи подслон и предмети от първа необходимост, мобилизирали са се и редица компании.
„Установихме, че всички са здрави и живи, разбира се, доста поразтърсени от психологическия шок и издирването на близките. В сградата на посолството са установени пукнатини, но ще направим оглед, когато дойде тока“, разказва българският посланик Генка Георгиева.
Европа е готова да помогне, написа председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
В Словения парламентът беше евакуиран, а депутатите избягаха в паника. Спряна беше и местната ядрена централа, която се намира на 100 км от епицентъра. Поражения има и в Североизточна Босна.
Днешният трус в Хърватия е над 30 пъти по мощен от най-силния усетен вчера. Земетресението в понеделник край Загреб беше с магнитуд 5,2, а днешното - 6,4. През март месец Хърватия беше разлюляна от друг силен трус, при който имаше десетки ранени.
Според сеизмолозите е възможно силните земетресения в началото на годината да са свързани със силния трус днес.
„Това си е сеизмична зона. Това се дължи на факта, че се намира на границата на Адриатическата микроплоча и там си има разломни структури, за които си е характерно земетресение с по-голям магнитуд. Самият факт, че в тази област на Хърватия е характерно старото строителство и затова се наблюдават големи разрушения. За съжаление няма начин да се предвиди такова нещо. Не е нещо, което може да се изследва и да се прецени след колко време ще се случи там земетресението“, казва сеизмологът Драгомир Драгомиров от НИГГГ към БАН.
Трусът е усетен и в Босна и Херцеговина и Словения, но не и в България.
Страната ни е готова да окаже помощ на Хърватия след опустошителното земетресение там. Това е заявила вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в разговор със своя хърватски колега Гордан Гърлич-Радман.