Застрашен ли е мирът между кюрди и турската власт и може ли конфликтът между Анкара и обявената за терористична Кюрдска работническа партия (ПКК) да запали Турция?
Отговор на този въпрос потърсиха специалните пратеници на bTV в Туция – Петър Нанев и операторът Красимир Първанов. Те посетиха „Гези” – един от кюрдските квартали на Истанбул, населен и с привърженици на ПКК. Кварталът е и място, което се свързва с честите бунтове и протести на кюрдите срещу властта.
„Щом се бунтуваш, значи си член на ПКК, така мисли властта. И на нас не ни остава друг избор. Почти всеки кюрд симпатизира на ПКК. Те са единствената организация, която търси нашите права”, казва Джунейт Явоз. Той е бил ранен в крака по време на демонстрация от снаряд със сълзотворен газ, изстрелян от полицай. Не крие, че е симпатизант на ПКК.
„Отчаяни сме. Кюрди загиват всеки ден в Турция. Правителството не ни дава никакъв друг шанс, освен да отговорим на насилието с насилие. Ние искаме мир, не искаме кръвопролития, но властите не ни оставят никакъв друг избор, казва Джунейт.
За последните 43 дни над 100 цивилни, кюрдски активисти, са убити в югоизточните градове на страната, казва Али Хайдар, журналист, който работи като фоторепортер.
„Никой не разбира за тези убийства и постоянните репресии срещу кюрдите в югоизточна Турция, защото правителството контролира всички големи медии в страната. Властта определя от кого да се управляват телевизиите. И когато полицията атакува квартали, населени от цивилни, винаги се съобщава едно и също: „ПКК уби цивилни граждани, полицията се опита да ги спаси”, казва Али.
Убеден е, че кюрдите не искат създаване на своя държава. Настояват обаче за свои представители в местната власт, особено в районите, където населението е предимно кюрдско.
Много кюрди прогнозират, че конфликтът между ПКК и турските власти ще се задълбочава, защото през пролетта добре въоръжените и обучени бойци на Кюрдската работническа партия ще слязат от планините, където се крият, за да водят сражения в югоизточните градове, населени предимно с кюрди.