Британският премиер Борис Джонсън от понеделник се връща на работа. Това съобщиха официално от Даунинг стрийт. Това става на фона на тревожна икономическа ситуация на Острова.
Дори връщането на Борис Джонсън и официалните изявления дадоха повод на все по-засилващите се критики от граждани, опозиция и медии, за хаотично поведение на правителството по време на кризата и икономическите мерки в страната. Това се случва на фона на преминатата граница от 20 000 смъртни случая, причинени от COVID-19.
До момента са постъпили заявления от повече от 387 000 фирми с близо 3 милиона служители на трудов договор за подкрепа по обявените схеми за покриване на 80% от заплатите на персонала.
Плановете за обезщетяване на самостоятелно заети в страната ще влязат в сила едва след юни, но кризата е в разгара си и поставя на изпитание близо 5 милиона самонаети. Сред тях е и Теодор Делчев, който живее в Съри и работи като шофьор на UBER.
„Работата ми намаля, клиентите намаляха, съответно и приходите ми намаляха. Трудностите, които срещам са: да си плащам наема, месечните разходи и да се грижа за семейството си. Лично аз няма да мога да се възползвам от тази помощ, тъй като през последните три години бях през повечето време на договор. Единствената помощ, която в момента получавам, е за нисък доход“, обясни Теодор Делчев.
Данните сочат, че при търговията на дребно има спад от 5,1 на сто, докато онлайн пазаруването отбелязва рекорден ръст от 22%. Покупките на дрехи по интернет са спаднали с 34%, но покупките на храни са скочили с 10,4%; а на алкохол - с 31%. Трафикът по пътищата на Великобритания се е върнал на нивата от 1950 година.
И още един факт безработицата във Великобритания към края на месец януари е била 3,9%. Анализи посочват, че тя може да достигне 21 на сто, или 6 милиона души от трудоспособното население.