Започна свещеният месец Рамазан за над милиард мюсюлмани по света – от Саудитска Арабия до Индонезия. 

И тази година месецът ще бъде мъчителен за страните, в които се водят войни, коментират анализатори.

От тази сутрин – 6 юни, чак до залез слънце вярващите спират да ядат и да пият, както повелява Коранът за този месец на пост и молитви.

Снимка: Reuters

Рамазанът, един от петте стълба на исляма, започна в по-голямата част от сунитските държави. Изключение прави Мароко, където постът ще започне утре, когато е началото на Рамазана и за шиитските държави, включително за Иран.

Началото му се определя от лунния календар.

Идеята на поста е вярващите да покажат воля да устоят на изкушението на земните удоволствия през деня. Щом залезе слънцето обаче, започват празненства, на които семейства и приятели се събират да вечерят заедно.

Снимка: Reuters

Експерти напомнят, че настроението не е никак празнично за 50 хил. цивилни, хванати в капан цивилни в иракския град Фалуджа, където се водят боеве между иракските сили за сигурност и екстремистката групировка "Ислямска държава".

За пета поредна година Сирия посреща празника в условия на кървав военен конфликт между правителствената армия, подкрепяната от Запада опозиция, "Ислямска държава" и още десетки въоръжени групировки.

Снимка: Reuters

Освен боевете, липсата на храна и скока на цените в обсадените сирийски градове хвърлят сянка върху най-светлия месец – Рамазана. В Мадая, например, една маруля струва 5 долара, отбелязват наблюдатели.

Нещата не са по-различни и в Йемен, където се води война между подкрепяните от Иран шиитски бунтовници хуси и поддържаните от Саудитска Арабия сили, лоялни на президента Абд Рабу Мансур Хади.

Снимка: Reuters

В пълен контраст с тази картина хотелите и ресторантите в някои от най-богатите страни в Персийския залив се надпреварват да предлагат най-празничната и богата вечеря (бел.ред. – ифтар).

В Рияд, Дубай и Абу Даби Рамазанът остава месец на разточителството и консумацията, въпреки мерките за икономии, наложени от спада в цените на петрола в последно време.

Снимка: Reuters

Там обаче се мисли и за най-бедните, главно азиатски работници, за които благотворителни агенции организират безплатни ифтари, отбеляза АФП