Бежанците в лагерите за настаняване в Германия се готвят за Рамазан. Бежанските центрове въведоха нощни смени за персонала в столовите и започнаха приготовления за гладкото протичане на месеца на постите, пише БТА.
"Ще отваряме столовите от 21:30 до 22:30, ще претопляме яденето от обяд и ще приготвяме пакети с храна, за да ядат, преди да съмне", каза Оле Хелдберг, 28-годишен готвач, работещ в приемен център в град Ноймюнстер, в северозападната провинция Шлезвиг-Холщайн .
Центърът е с капацитет за настаняване на 5500 души и на моменти е бил най-многолюдният в Германия.
В някогашната казарма, построена през 19 век, сега са подслонени едва 450 души. Тези, които възнамеряват да спазват поста, ще получат право на достъп късно вечер до помещенията за хранене и ще могат да се хранят след залез слънце. Това ще става около 22 часа, тъй като сега са най-дългите дни от годината.
Из центъра са разлепени обяви на различни езици, за да информират бежанците за новата уредба. "Буквално всички 490 бежански центъра в Германия, в които са настанени около 140 000 бежанци, правят приготовления за Рамазана", каза в Берлин говорителят на Германския Червен кръст Дитер Шуц. "Работата се увеличава от гледна точка на персонал и организация", добави Шуц.
През лятото в Северна Европа мюсюлманите, спазващи годишните пости, няма да ядат и да пият от 5 до 22 ч.
Властите в Шлезвиг-Холщайн положиха много усилия да осигурят необходимата гъвкавост, каза Магдалена Дрива от провинциалната служба, занимаваща се с бежанските въпроси. "Всъщност бежанците не са задължени да постят, тъй като могат да бъдат смятани за пътешественици, а хората, поели на път, не са задължени да постят, каза Орхан Кълъч, който е мюсюлманин и служител на Червения Кръст в Ноймюнстер.
Кълъч, чието семейство е от турски произход, казва, че около една трета от бежанците ще спазват постите. Той не очаква никакви сериозни проблеми, въпреки че ще има организационни трудности.
"Постещите спят колкото може повече през деня, за да изкарат до вечерта. Но в приемните центрове има фиксирани в точно определени часове срещи с властите или с лекари, които бежанците трябва да спазват", каза Кълъч. "Случва се някой постещ да припадне", каза той.
Шуц допълва, че гладът и жаждата може да нажежат напрежението и да се стигне до бой. Социални служители ще работят до полунощ в берлинските бежански центрове, за да се справят с всякакви трудности.
Центровете осигуряват и стаи, в които да се събират семейства и приятели на разговяване след залез, както биха правили в родните си страни.