Северна Корея обяви официално, че е тествала вчера нова хиперзвукова ракета на твърдо гориво със среден обсег, предаде Ройтерс, като се позова на съобщение на държавната агенция КЦТА. Изпитанието е заклеймено от САЩ, Южна Корея и Япония.

Изстрелването е имало за цел да тества надеждността на нови многостепенни двигатели с твърдо гориво с висока тяга и хиперзвукова управляема бойна глава със среден обсег. Изпитанието не е представлявало заплаха за съседните страни, посочва КЦТА.

От южнокорейската армия заявиха, че вчерашното изстрелване е било от района на столицата на КНДР Пхенян в 14:55 ч. местно време. Ракетата е прелетяла около 1000 километра от източното крайбрежие на Северна Корея навътре в морето.

От Пхенян са обявявали тестове на своите нови двигатели на твърдо гориво за балистични ракети със среден обсег на 11 и 14 ноември миналата година.  

Mиналата седмица Ким Чен Ун нарече Сеул свой „основен враг“ и предупреди, че няма да се поколебае да унищожи Южна Корея.

Министерството на отбраната на Сеул осъди изстрелването, заявявайки, че ще извърши „огромен отговор“, ако Северна Корея извърши „директна провокация“ срещу Юга.

„Това поведение на Северна Корея е явна провокация, която нарушава резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, забраняващи използването на технология за балистични ракети. Отправяме строго предупреждение и силно призоваваме това да спре незабавно“, се посочва в изявление на Южна Корея.

Ракетите с твърдо гориво са по-лесни за скриване и по-бързи за стрелба, а хиперзвуковите ракети обикновено позволяват маневриране по време на полет и по-добро поразяване на цели, посочва "Гардиън".

Отношенията между Северна и Южна Корея са в една от най-ниските си точки от десетилетия, след като Ким Чен Ун затвърди страната си като ядрена сила в конституцията и изпробва няколко модерни междуконтинентални балистични ракети.

Междувременно Пхенян засили връзките си с Русия, като през септември Ким направи рядко задгранично пътуване, за да се срещне с президента Владимир Путин.

Миналата година Пхенян успешно изведе разузнавателен сателит в орбита, след като получи това, което Южна Корея твърди, че е руска помощ, в замяна на доставки на оръжие за войната на Москва в Украйна.

Въпреки трудната си икономическа ситуация Пхенян проведе рекордна поредица от оръжейни тестове през 2023 г.