Следващата реална възможност, когато се очаква решение за започване на европреговорите на Северна Македония, е през декември в края на словенското председателство. Това заяви премиерът на югозападната ни съседка Зоран Заев пред македонски медии по време на откриването на спортна зала в село Волково.
Все пак министър-председателят е отбелязал, че срещата на върха за Западните Балкани и разширяването на ЕС е насрочена за 6 октомври.
По думите на Заев „няма нужда от предсрочни избори в РС Македония поради блокадата от страна на България за започване на преговори с ЕС“.
„Знаете ли, при такива предизвикателства, когато настъпиха конституционните промени, направихме всички реформи у дома и това наистина беше 100% потвърдено, поради новата методология, предложена от френския президент, настъпи закъснението. След това подадох оставка и призовах за избори и отидохме до урните с основната идея, че гражданите трябва да решат - оставаме на европейския път или ще разработим други варианти”, казва Заев.
По отношение на преговорите със София за деблокиране на европейската интеграция на Северна Македония премиерът подчерта, че важното е потвърждението, че не се преговаря за македонския език и македонската идентичност и че продължават усилията за оттегляне на ветото от България.
„Това беше съобщено от българската страна, защото е предвидено в преговорната рамка и там се казва "преводът на аки комюнитер ще бъде на македонски". Точка. Това е важен въпрос. Това беше най-важното за нас. Разбира се, важно е България да премахне блокадата”, каза Заев, но допълни че не очаква това да стане през октомври, защото всяка година в края на председателството се вземат решения.
Премиерът на Северна Македония изрази надежда, че следващият ротационен председател Словения, която застава начело на общността от 1 юли, също ще покаже сериозно фокусиране върху въпроса за началото на преговорите на Скопие за еврочленство.
По отношение на пътната карта за решаване на спора между България и Северна Македония премиерът Заев посочи, че тя съдържа 18 страници на практика всички аспекти на сътрудничеството - инфраструктура, икономика, спорт, култура, образование, отбрана. Той подчерта, че такова предложение за сътрудничество под формата на пътна карта е предложено от португалската инициатива и България го приема.
Премиерът подчерта, че се надява след изборите в България след две седмици да се формира правителство.
По отношение на македонското малцинство в България Заев посочи, че принципът на ЕС и всяка страна кандидатка е да не се намесват във вътрешните работи, включително по въпросите на малцинствата, защото те се решават пред Съда в Страсбург и в рамките на международни споразумения и "очаква" от България на реципрочна основа да действа така, „защото така е по европейски”.