Председателите на парламентите на трите държави кандидатки за Шенген – България, Румъния и Хърватия ще поканят на среща колегите си от държавите, които е възможно да гласуват против присъединяването ни през декември. Това заяви днес от Европейския парламент в Страсбург председателят на Народното събрание Вежди Рашидов.

Вежди Рашидов е предложил срещата да е в България идната седмица. Ще бъдат поканени председателите на парламентите на Австрия, Нидерландия и вероятно – на Швеция. Не може повече да стоим извън Шенген като „изгонени сирачета“, коментира председателят на НС. България дори предлага да е домакин на срещата. 

„Дали можем да повлияем като председатели на нашите парламенти, за да разберем какви са пречките, за какво са тези пречки и дали можем да повлияем, че не бива повече да бавим тези 3 държави. Второ, аз смятам дълбоко, че тези държави са европейски държави и не заслужават да се прекрачва прага на търпимото, защото в един момент то зaпочва да става дори преднамерено“, каза Вежди Рашидов, председател на НС.

Обмислят се и преговори Нидерландия за преговори.

„Оттук да отидем в Хага, да проведем среща с нашите колеги, да им дадем нашата гледна точка, нашите аргументи, да ги убедим в правотата на тезата си“, предложи Илхан Кючюк, евродепутат от „Обнови Европа".

„Ако ме бяхте питали преди месец, щях да кажа, че най-тежкият сценарий е Шенген изобщо да не влезе в дневния ред на Съвета на 8-и и 9-и декември. Сега има по-лош възможен сценарий - разделянето на България от Румъния и Хърватия“, смята Петър Витанов, от „Прогресивен алианс на социалистите и демократите“.

„Надявам се, че ще има пълна мобилизация от членовете на австрийската Народна партия и от моите колеги от другите страни за промяна на мнението в Австрия“, каза Андрей Ковачев от ЕНП.

Евродепутатите, които гласуваха през октомври против резолюцията за незабавното ни приемане в Шенген, не отговориха на поканата на bTV да изложат аргументите си.

Също днес ЕК официално за първи път съобщи, че Механизмът за сътрудничество и проверка се прекратява за България и Румъния. След като докладите за страната ни бяха спрени още през 2019г., днес това вече е факт и за Румъния. Това означава, че противниците ни за Шенген вече не могат да се позовават на Механизма за проверка, тъй като той официално приключи. Комисията ще продължи годишните си доклади за върховенството на закона във всички 27 държави-членки.

Всички възможности изглеждат отворени. Неприятните за нас също - вотът да отпадне от дневния ред на срещата на европейските вътрешни министри на 8 и 9 декември, или пък  България да бъде разделена от Румъния и от Хърватия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement