Изчисленията показват, че у нас заразените с коронавирус са 446 души на 100 хил. Така, България се нарежда на 17-о място по заболеваемост в Европа и на 4-о на Балканския полуостров. Въпреки ръста на нови случаи през последните дни у нас, нови мерки все още не са въведени.

В някои страни вече има пълна блокада или тежки ограничения. „Локдаун“ има в Гърция от събота до края на месеца. Там заразените са над два пъти по-малко, отколкото в България – 182 на 100 хил. души.

Австрия вече въведе такава карантина при разпространение на вируса 615 на 100 хил. души. Подобни са данните и в Италия – 564 на 100 хил., където влиза в сила вечерен час и затваряне на магазини, след поредица от други мерки.

Частична карантина въведоха Португалия, Унгария и Германия, където заболеваемостта също е по-ниска от тази у нас – 248 души на 100 хил.

Най-тревожно е разпространението на вируса в момента в Белгия, Чехия, Люксембург и Словения.

От полунощ в Англия влязоха в сила нови мерки срещу коронавируса. Затворени са всички магазини, освен тези за хранителни стоки, а препоръките към хората са да си останат по домовете.

До началото на декември англичаните ще живеят в условията на ограничения заради втората вълна от коронавируса. „Локдауна“ влезе в сила след гласуване в парламента, където се очакваше бунт, но той така и не се случи. С 516 гласа „за“ срещу 38 „против“ депутатите подкрепиха правителството. Повечето от гласували „против“ са от управляващата  Консервативна партия на премиера Борис Джонсън, които смятат, че карантината е пагубна за икономиката и е безсмислена, защото не дава желаните резултати. 

За разлика от предния път, сега англичаните могат да се срещат с приятели на открити обществени места, но при едно условие – да са на социална дистанция. Правителството подчерта, че дава приоритет на образованието – училищата, колежите и университетите ще остават отворени. При първото затваряне през обучението се провеждаше онлайн. 

Колкото и странно да ви се стори, правителството специално заяви, че обществените тоалетни могат да останат отворени. Заради широко коментираното оплакване от затварянето им предния път, което е довело до нарушаване на благоприличието от граждани, които са нямали възможност да ги ползват.

Паркове и замъци, няма да затварят. Ако през май месец седенето на пейка се тълкуваше като нарушаване на правилата, освен ако човек не си почива от упражненията на открито, сега – слънчевите бани в парка са разрешени. Позволено е до двама приятели да сядат  на една пейка в парка.

Правителството се притеснява от последствията от затлъстяването, психичното здраве и други проблеми, причинени от физическата  неактивност по време „локдауна“. За разлика от първото затваряне, зъболекарите и оптиките ще работят. По-рано премиерът Джонсън опита да успокои критиците на строгите мерки и обеща, че няма да има продължаване на карантината след 2 декември.