През изминалата година вледеняващ призрак тръгна по света, а името му вся страх и ужас сред хората. Ебола се превърна в чумата на нашето време и отне хиляди човешки животи. Призракът почука и на нашата врата, но за щастие отмина.
Заразата подмина България, но ни показа, че не сме остров, изолиран от случващото се в света. В инфекциозната клиника на Военномедицинска академия една нощ в края на ноември продължи необичайно дълго. Беше приет първият пациент със съмнение за ебола.
През есента на 2014 г. в Монровия - столицата на Либерия, страх и ужас витаят във въздуха. Огромни квартали от по 100 000 души са под пълна карантина, защото жителите може да са заразени.
„Мъртвите тела лежаха директно по тротоарите, по улиците. Можеше да видиш хора, които отиват до болницата, но не могат да бъдат приети и лекувани. След намесата на международната общност, Световната здравна организация и ООН и американското правителство, нещата се подобряват, но в никакъв случай опасността не е ограничена и стабилизирана”, заяви журналистът от Либерия Данишъс Кахенех Сенгбе.
Заразяването става чрез обмен на телесни течности. Болестта е причинена от смъртоносен вирус, който предизвиква кървене по цялото тяло. Рискът от смърт е между 25 и 90%. Епидемията е ограничена до 3 държави в Западна Африка - Либерия, Гвинея и Сиера Леоне. Заразени се лекуват в Нигерия, Мали, Сенегал, Испания и Съединените щати, но съмнения се появяват в цяла Европа.
На 20 ноември в софийска болница е приет мъж в тежко състояние. След многобройни прегледи пациентът признава, че се е върнал от епицентъра на епидемията - Сиера Леоне, преди по-малко от месец. Транспортиран е в единствената клиника у нас, подготвена за такъв случай.
След 12 инфарктни часа лабораторните изследвания окончателно доказват, че еболата всъщност е малария. Генералната репетиция доведе до извода, че на този етап България може да се справи с не повече от трима болни наведнъж. Няколко фармацевтични компании работят върху откриването на лекарство, но успехите за сега са частични.