Ефективността на вятърните турбини може да бъде значително подобрена чрез намаляване на скоростта на въртене.

Това би могло да удължи тяхната експлоатация и също да намали шума, който създават.

Това е заключението на екип от изследователи от университета в Аделаида, Австралия, ръководен от д-р Рей Чин. Те са разгледали условията на работа на вятърните турбини.

Изследвали са мощността и производителността, а също и какво влияние оказва разположението на ветрогенераторите върху самите съоръжения, сподели TechXplore.

Проучването е публикувано в Journal of Wind Engineering and Industrial Aerodynamics.

„Открихме, че ефективността на вятърните турбини, които са групирани заедно, може да бъде подобрена чрез намаляване на скоростта на въртене на генераторите, които се намират на чело на групата. Енергията, извлечена от вятърната турбина зад водещата, е значително по-малка с до 30%“, обясни Рей Чин от Училището по електротехника и машинно инженерство към Университета на Аделаида, Австралия.

„Чрез намаляване на скоростта на въртене на водещите турбини, скоростта на задните може да се увеличи, така че всички турбини в група да се въртят с една и съща скорост. Това може да има малко отношение върху произведената енергия от вятърните паркове, но това се компенсира от важни ползи. Една от тях е намаленото шумово замърсяване“, подчерта той.

Снимка: iStock

В момента има 110 вятърни парка, работещи в Австралия. При 31 от тях турбините са 599 и са на повече от 15 години. Те обикновено имат живот от 20-30 години, въпреки че някои вятърни паркове вече се проектират за период на експлоатация от 30 години.

Намаляването на скоростта на разположените най-отпред вятърни турбини, ще забави целокупното износване в целия парк, смятат учените.

Констатациите на екипа могат да бъдат от голяма полза на индустрията за произвеждане на електричество от ветрогенератори, както и за по-внимателното планиране на бъдещи паркове, като се използват по-точни анализи.