Отношенията между България и Русия не трябва да се оценяват на базата на проекта АЕЦ „Белене”, който беше прекратен от българското правителство през март тази година. На свой ред друг закрит съвместен проект, този за строежа на петролопровода „Бургас-Александруполис”, можеше сериозно да навреди на екологията в Черно море. Това заявява българският министър-председател Бойко Борисов в интервю за руската агенция ИТАР-ТАСС и телевизионния канал „Русия-24”.

„Петролопровода „Бургас-Александруполис” представлява проект, който реално заплашва екологията, заради което искам да отбележа, колко важен отрасъл е туризма за българската икономика. Тръбопроводът трябваше да премине през важни туристически градове и затова всяка една екологична катастрофа, подобна на тази в Мексиканския залив, просто ще унищожи туризма в нашата страна за сто години напред. Заради всичко това, договорът за проекта беше в крайна сметка неизгоден за България, заради тези рискове – въпреки годишният приход от 30 милиона долара от транзитни такси”, разказва българският премиер.

Що се отнася до проекта за строителството на АЕЦ „Белене”, българският министър-председател заявява, че вината за неговото закриване е както на руската, така и на българската страна.

„През 2006 г., когато беше обявено, че ще се строи централата, в сключеният договор не са били отбелязани най-важните точки: колко струва проектът и с колко ще се оскъпи. Заради липсата на ясни параметри, проектът започна да буксува. Когато ние дойдохме на власт (2009 г.) и започнахме да се занимаваме с него, никой не искаше да разваля договора. Така и започнахме да водим преговори за неговата цена. И, когато ръководителят на „Росатом” Сергей Кириенко се срещна с мен в София, той от своя страна каза, че вината е на руската страна и на българското правителство, защото не са били определени ескалациите на разходите ”.

„Нашето правителство никога не се обявявало против руската технология, не се отказваме от строежа на АЕЦ по тази причина”, добавя Бойко Борисов отбелязвайки, че основният проблем пред проекта бил неговото финансиране.

„Имаше различни варианти: Русия предлагаше кредит, но нашият въпрос за уточняване на кредитната лихва така и не получи отговор. По този начин се получи така, че на мястото на бъдещата АЕЦ до ден днешен има една голяма локва. Винаги съм казвал, че отношенията между България и Русия не трябва да се оценяват само на базата на този проект”, допълва премиерът.

„Най-логичното място, на което може да се монтира реакторът (предназначен за АЕЦ „Белене”) е в качеството на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй”, защото там има хранилище за ядрени отпадъци, електропреносна система, инфраструктура и над хиляда инженери, и специалисти по ядрени технологии, които сега са без работа”, казва още Бойко Борисов.

  • Най-големият вредител в енергетиката е държавата, смята Богомил Манчев
  • Изваждаме файтоните и впрегатните волове, ако няма "Белене"
  • Руски зам.-енергиен министър пристигна заради "Белене" и "Южен поток"
  • България има седмица, за да предприеме стъпки за рестарт на "Белене"
  • Проектът "Белене" очаква новото правителство
  • БСП ще продължи да работи по проекта "Белене"
  • Социолози очакват невалиден референдум
  • Политиците отново в спор за точната цена на АЕЦ "Белене"
  • Заключение на АЯР: Проектът "Белене" е добър
  • Плевнелиев: Проектът за АЕЦ "Белене" може да се възобнови