Гражданите на Венецуела избират днес нов президент след кончината на 5 март на харизматичния лидер Уго Чавес. Изборите са в един тур.

Съперници за поста са досегашният вицепрезидент и настоящ временен президент Николас Мадуро и опозиционният кандидат Енрике Каприлес, който е губернатор на щата Миранда. Каприлес бе победен от Чавес на предишните избори, посочва Франс прес .

Преди смъртта си Чавес официално даде благословията си за Мадуро, който се опитва да трупа дивиденти върху това и отправя обещанието, че ще изпълни последната воля на предшественика си и ще продължи делото му. Бившия шофьор и синдикалист Мадуро направи бърза политическа кариера. Първо той беше министър на външните работи, след което стана вицепрезидент.

Енрике Каприлес. Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Противникът му Енрике Каприлес - 40-годишен адвокат с богат политически опит - твърди, че обединява цялата опозиция, която Мадуро обвинява в съзаклятничество със САЩ. Каприлес е привърженик на социалдемокрацията от бразилски тип и на пазарната икономика. Той обещава да не премахва социалните мисии, подети от Чавес и финансирани с приходите от венецуелския петрол, но твърди, че ще затвори кранчето на евтиния петрол за Куба, която сега получава по 100 хиляди барела дневно в замяна на командировани във Венецуела кубински лекари.

Изборите се организират в момент, в който Венецуела бележи няколко рекорда по несигурност - 16 000 убийства за 2012 г., инфлация от 20,1% (най-голямата в региона), недостиг на храни, режим на тока, строг контрол върху купуването на чужди валути.

Николас Мадуро. Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

„Смятам, че на предстоящите избори ще бъде поставен рекорд по участие на населението”, каза Мадуро на среща с международни наблюдатели, призовавайки избирателите активно да се възползват от правото си на глас в условия на „уважение към демокрацията”. Той припомни, че на предишните избори избирателната активност е била 82%.

Ръстът в активността на венецуелците на избори, наблюдаван от 1999 г. – когато на власт за първи път идва Уго Чавес – настоящият кандидат-президент обяснява с „повишаване на съзнателността” у населението на страната.