Великобритания не възнамерява да оказва „летална военна помощ“ на Украйна. Това заяви бившият министър на външните работи на Обединеното Кралство Уилям Хейг в интервю за CNN.

Той отбеляза, че в момента Великобритания „не разглежда никакви предложения по повод на промяна в своята политика“.

„Нашата политика е да оказваме нелетална помощ на Украйна. И съгласно изявленията на министъра на отбраната и министъра на външните работи (на Великобритания), тя не се е променила“, отбеляза Хейг.

Германският канцлер Ангела Меркел още в началото на седмицата също увери, че страната ѝ няма да доставя оръжия на Украйна и ще подкрепя дипломатическите усилия за прекратяване на конфликта между правителството в Киев и проруските сепаратисти.

Канада също няма намерение за доставки

Канада няма намерение да доставя оръжия на Украйна. При пристигането си за срещата на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел канадският министър на отбраната Робърт Никълсън беше запитан от журналисти дали Канада е готова да започне да доставя оръжия на Украйна.

„Отава подписа с Киев споразумение за сътрудничество, в рамките на което доставяме несмъртоносно оборудване и ще продължим да се придържаме към тази линия”, заяви Никълсън.

В интервю за германския вестник „Велт” украинският президент Петро Порошенко призова страните от алианса да доставят на Украйна модерни оръжия, за да може тя да се защитава от проруските сепаратисти.

САЩ са склонни

Междувременно Аштън Картър, номиниран за министър на отбраната на САЩ от президента Барак Обама, заяви днес, че е склонен да подкрепи американска помощ за Украйна, за да се бори тя срещу подкрепяните от Русия бунтовници.

Картър каза на изслушване в комисията на Сената по въоръжените сили, че клони към подкрепата на изпращане на оръжия. „Много съм склонен да тръгна в тази посока, защото мисля, че трябва да помогнем на украинците да се защитават”, заяви той в отговор на въпрос на председателя на комисията сенатор Джон Маккейн.

„Не мога да говоря в момента за точния вид на тези оръжия”, добави Картър. Той уточни, че първо трябва да обсъди въпроса с украинското ръководство и с високопоставени служители на Пентагона.

През декември Обама номинира Картър за министър на отбраната на мястото на Чък Хейгъл. За да встъпи в длъжност, той трябва да получи одобрението на Сената на САЩ. Не се очакват проблеми при гласуването, предвид факта, че републиканското мнозинство даде да се разбере, че гледа благосклонно на Картър.

  • Русия е главният враг на Украйна, се казва в новата украинска военна доктрина
  • ЕС удължава с шест месеца санкциите заради конфликта в Украйна
  • Бан Ки Мун осъди възобновяването на насилието в Украйна
  • Порошенко пак поиска да бъдат разположени миротворци в Украйна
  • Порошенко обвини Путин, че "иска цяла Европа"
  • Порошенко: Няма гражданска война в Украйна, има окупирана територия
  • Драматично видео показва как се нарушава примирието в Украйна
  • Ройтерс: Русия разполага тежка военна мощ на границата с Украйна
  • САЩ дадоха нови кредитни гаранции на Украйна
  • Президентът на Украйна подписа спорни закони за десъветизация на страната