Великденският остров - малка отдалечена частица земя в средата на Тихия океан - е заклещен в океански вихър от пластмаса. За това информира Ройтерс.
Според данни на общината от Рапа Нуи, местното име на острова, той получава около 50 пъти повече пластмаса и микропластмаса, отколкото бреговете на Чили.
Това до голяма степен се дължи на разположението му в южния тихоокеански гир, който внася боклук от Австралия, Южна Америка и риболовни кораби.
Мойко Пакомио, морски биолог от местното правителство, казва, че микропластмасата, открита по бреговете на острова, не принадлежи на Рапа Нуи.
По думите му в световен мащаб повечето микропластмаса идва от риболовни кораби, които изхвърлят отпадъците си в океана.
„Микропластмасата е замърсила и местната фауна, включително морските таралежи, които жителите и другите представители на морската фауна ядат, замърсявайки цялата хранителна верига“, казва още Пакомио.
Местният кмет и други жители на острова водят кампания срещу замърсяването с пластмаса.
Той се надява, че следващия месец в Южна Корея ще бъде постигнато споразумение, което да помогне за намаляване на използването на пластмасови полимери.
Въпреки че островът призовава света да намали пластмасовите отпадъци, кметът заявява, че са открили, че по-голямата част от замърсяването идва от собствената им страна.
„Открихме, че 58% от пластмасата, която Рапа Нуи получава, идва от континента Чили“, каза той.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK