Бившият главнокомандващ на украинските въоръжени сили, а сега украински посланик във Великобритания Валерий Залужний за първи път споделя информация за това как е функционирал съвместният украинско-американски щаб във Висбаден, Германия, описан от журналисти на американското издание „Ню Йорк Таймс“ в тяхно разследване, пише БГНЕС.
Какво разказа Залужний
Преди няколко седмици „Ню Йорк Таймс“ (NYT )публикува обширна статия и по-специално описа ролята на този щаб при планирането и провеждането на редица операции на ВСУ през 2022-2023 г.
„Миналата седмица се говореше много за Висбаден. Този щаб наистина се превърна в наше и на партньорите ни тайно оръжие при планирането на операциите и оформянето на изискванията за тяхното провеждане. И аз ще открехна пред вас завесата как беше създаден той“, написа тази сутрин Залужний във Фейсбук, цитиран от "Би Би Си".
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Според него след началото на пълномащабното руско нахлуване военната помощ от партньорите се е увеличила значително, като Украйна е получила не само много оръжия и оборудване, но и нови предизвикателства, свързани с тяхната доставка и ремонт.
Ето защо, както пише Залужний, през април 2022 г. е създаден център за координиране на доставките на военна помощ за Украйна. Първоначално той е базиран в щаба на Европейското командване на САЩ в Щутгарт, Германия. След известно време щабът продължава работата си във Висбаден.
„Впоследствие осъзнахме, че се нуждаем от съвместен оперативен щаб с партньорите, който да оценява изискванията за въоръжение и оборудване въз основа на планирането на операциите. Този въпрос стана особено актуален през лятото на 2022 г., когато нашите партньори изразиха съмнения относно целесъобразността на някои видове оръжия и боеприпаси за фронта“, каза бившият началник на ВСУ.
По това време, каза той, възникна идеята за създаване на оперативен щаб на базата на логистичния център, който да анализира планираните операции на ВСУ и това, което е необходимо за тях според стандартите на НАТО.
„Благодарение на подкрепата на Обединеното кралство тази идея успя да бъде реализирана. А Висбаден получи нов полъх. В този щаб се планираха операции, провеждаха се военни игри, формираха се потребности за ВСУ и се предаваха на Вашингтон и европейските столици“, пише Залужний.
Според него тази платформа се е превърнала в отличен механизъм за взаимодействие с партньорите по отношение на бъдещите военни операции.
Какво написа NYT
В края на март „Ню Йорк Таймс“ публикува мащабно разследване, посветено на това, че в продължение на почти три години Киев и Вашингтон са имали некласифицирано партньорство в областта на разузнаването, стратегията, планирането и технологиите, което е било известно само на тесен кръг служители от САЩ и съюзниците.
Според NYT американска база във Висбаден, Германия, е предоставяла на ВСУ координати на руските сили на руска територия. Операцията е наречена Task Force Dragon (Оперативна група „Дракон“) и нейната задача е да компенсира предимството на Русия в жива сила и оръжия.
Ежедневно американските и украинските военни са определяли приоритетните цели, като разузнавачите проучвали сателитни изображения, радиоизлъчвания и прихванати комуникации, за да открият руските позиции, чиито координати след това се предаваха на ВСУ, се казва в разследването.
„Червените линии“ на администрацията на Байдън постоянно се отдалечаваха, пише NYT. Въпреки че от самото начало на пълномащабното нахлуване Вашингтон настояваше, че няма да вземе пряко участие във войната, в някакъв момент около дузина американски военни съветници се озоваха в Киев, твърдят авторите на статията.
Според тях по-късно групата се е разширила до три дузини души, в резултат на което на военните съветници уж е било позволено да отидат в украинските командни центрове по-близо до бойните полета.
Според разследване на NYT през 2022 г. щабът на американските военноморски сили е разрешил на ВМС на САЩ да предоставят на украинските въоръжени сили данни за морски удари с дронове по руски военни кораби. Според публикацията ЦРУ е позволило да се подкрепят украинските операции в Черно море край бреговете на Крим.
Журналистите посочват още, че според техните данни през януари 2024 г. американски и украински военни съвместно са планирали операция във Висбаден с помощта на западни ракети с далечен обсег и украински безпилотни самолети - за нападение на около 100 руски военни обекта в Крим.
Контраофанзивата на ВСУ през 2023 г. трябваше да даде на Украйна тласък след триумфа през първата година на войната. Но след като партньорите провеждат военни учения във Висбаден и се договарят за стратегията, планът се проваля поради спорове в украинското военно и политическо ръководство, твърдят авторите на разследването на NYT.
Според журналистите главнокомандващият Залужний е подкрепял плана, в центъра на който е трябвало да бъде нападение към Мелитопол, за да се прекъснат руските снабдителни линии. Генерал-полковник Олександър Сирски обаче, който по това време е командир на оперативно-стратегическото управление на Хортицките войски, има свой план - да нанесе удар по руските войски в окупирания Бахмут.
Според изданието украинският президент Володимир Зеленски е застанал на страната на Сирски, като е разпределил боеприпасите и силите между двата основни фронта - вместо един. В резултат на това не е било възможно да се превземе Бахмут, а няколко месеца по-късно контраофанзивата завършва с неуспех.
Разследването на NYT описва и много други аспекти на съперничеството между Сирски и Залужний.
Спорове между САЩ и Украйна
На 14 април 2022 г. украинските военни нанесоха унищожителен удар по руския Черноморски флот и потопиха ракетния крайцер „Москва“, което предизвика негативна реакция в САЩ.
NYT пише, че в средата на април 2022 г. американски и украински офицери извършват рутинно разузнаване, когато на екраните на радарите им се появява нещо неочаквано.
Както пише изданието, американците били ядосани, защото украинците не ги предупредили за удара по крайцера, а също така били изненадани, че Украйна разполага с ракети, способни да достигнат кораба.
Те изпаднали в паника, пише NYT, защото „администрацията на Байдън нямало да позволи на украинците да атакуват такъв силен символ на руската мощ“.
Американците смятат, че операцията на Украйна в Курска област през 2024 г. е още една такава стъпка към нарушаване на доверието. Както се отбелязва в публикацията, през лятото на 2024 г. украинската армия в северната и източната част на страната е опасно разтеглена. Въпреки това Сирски, който замени Залужний на поста главнокомандващ на украинските въоръжени сили, продължаваше да им повтаря, че „се нуждае от победа“.
През март американците откриха, че украинското военно разузнаване тайно планира сухопътна операция в югозападната част на Русия. По това време ръководителят на киевската резидентура на ЦРУ поставил началника на ГУР Кирил Буданов пред свършен факт: ако украинците преминат границата с Русия, това ще стане без американско оръжие и разузнаване, според публикацията.
В началото на август украинците направиха загадъчен намек, че нещо се случва на север, пише NYT. По това време генерал Сирски направи своя ход - изпрати войски през югозападната руска граница в Курската област.
Не става дума само за това, че украинците държаха американците в неведение, отбелязва изданието, а за това, че „те [украинските военни] тайно пресякоха взаимно съгласуваната линия, като изнесоха на руска територия техника, предоставена от коалицията“.
По-рано Украйна и САЩ бяха определили зона в Русия, в която украинците можеха да обстрелват с американско оръжие, а командването във Висбаден да подпомага ударите им с разузнавателна информация. Това беше направено, наред с другото, за да се предотврати хуманитарна катастрофа в Харковска област.
„Това не беше почти изнудване, а точно изнудване“, коментира ситуацията служител на Пентагона.
След избухването на военните действия в Курска област американците можеха да спрат подкрепата си, но знаеха, че това, както обясни служител на американската администрация, може да доведе до тежки загуби сред украинските военни. Те можеха да загинат, ако не бяха прикрити от ракетите HIMARS и разузнаването, пише NYT.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK