Ваксинирани чужденци ще могат да влизат без тест и карантина през външните граници на ЕС. Това става ясно от одобрени от Съветът на ЕС условия, при които да бъдат разрешени пътуванията през външните граници по несъществени поводи.

Влизащите трябва обаче да са имунизирани с ваксина, одобрена за спешна употреба от СЗО или ЕМА, пише БТА.

От поставянето на последната доза на ваксинирания трябва да са минали поне две седмици. Одобрение от СЗО и ЕМА досега няма за руската ваксина "Спутник".

 

Ще може ли всяка страна членка да възобнови забраната?

Държавите от ЕС ще имат правото при откриване на непознат или опасен щам на вируса на болестта да възобновяват забраната за пътуване от всички чужди страни.

Следващата седмица се очаква Съветът на ЕС да утвърди списъка на страните, за които облекченията ще важат.

При задействане на т. нар. "внезапна спирачка" държавата от ЕС, предприела тази стъпка, ще трябва да обсъди причините с Европейската комисия и с останалите европейски страни. Ограниченията ще подлежат на преразглеждане на две седмици.

Какви са критериите?

Сред условията за отпадане на ограниченията ще бъдат броят на ваксинираните в чуждата държава, достоверността на събираните данни, делът на положителните проби (до 4 на сто) при извършваните изследвания за зараза. Броят на заразените трябва да бъде до 75 на 100 000 души от населението на страната.

За граждани на ЕС, чужденци с право на постоянен престой и работещи в определени отрасли връщането на забраната за влизане няма да се прилага. За тях ще може да бъдат налагани при пристигане карантина и изследване, независимо дали са ваксинирани, щом идват от държава с тревожна промяна в епидемичните показатели.

Съветът на ЕС уточнява, че миналата година постигна съгласие за постепенна отмяна на забраните за пътуване през външните граници по несъществени поводи и въведе списък на "сигурни" чужди държави. По-рано този месец ЕК предложи промени в действащите ограничения заради напредъка на ваксинационната кампания.

Одобрените днес правила са препоръчителни и държавите от ЕС си запазват правото сами да преценяват условията за пресичане на своите граници.